Najmocniejszy kolagen rybi – czym kierować się przy wyborze suplementu i żelu do twarzy?

Planujesz kupić kolagen do picia lub w kapsułach, ale nie wiesz, który jest najlepszy? A może interesuje Cię, dlaczego coraz większą popularnością cieszą się żele do twarzy, w których składzie znajdziesz hydrat kolagenu rybiego lub kolagen natywny? Ten artykuł powstał, by rozwiać Twoje wątpliwości związane z kolagenem oraz pomóc Ci przy wyborze najlepszego preparatu!

Kiedyś o kolagenie mówiło się wyłącznie w kontekście kurzych łapek, żelatyn czy galaret. Białko pozyskiwano z wieprzowiny, drobiu lub wołowiny. Od jakiegoś czasu jednak źródłem tego białka stały się ryby (ich skóry, kości, chrząstki). Co ważniejsze, badania naukowe wskazują, że ma to sens!

Kilka słów o kolagenie – ważne białko

Większość tekstów rozpisuje się szczegółowo nad teoriami dotyczącymi kolagenu. My to dla Ciebie uprościmy. Oto najważniejsze fakty o kolagenie:

 • to białko strukturalne – buduje tkanki ciała;
 • składa się z 3 głównych aminokwasów – proliny, glicyny i hydroksyproliny;
 • tworzy między innymi skórę (95% jej składu), chrząstki stawowe, ścięgna czy więzadła – istotne w kontekście suplementów i żeli do twarzy;
 • organizm ludzki wytwarza kolagen – nazywamy go endogennym (egzogenny dostarczany jest z zewnątrz);
 • kolagen w skórze wytwarzają fibroblasty – te małe fabryczki można zachęcić do pracy;
 • niestety z wiekiem nasze organizmy produkują coraz mniej kolagenu – o około 1,5% co roku (niektórzy wskazują, że ten proces zaczyna się nawet w okolicach 25. roku życia!);
 • przyjmowanie doustne kolagenu korzystnie wpływa na elastyczność i nawilżenie skóry, a także zmniejszenie zmarszczek – potwierdzają to liczne badania;
 • suplementacja kolagenu zmniejsza także bóle stawów (kolan) i poprawia jakość treningów.

Jeśli zerkniesz na skład kolagenów do picia lub w kapsułkach, to na 90% znajdziesz tam informację, że produkt zawiera hydrolizat kolagenu. To bardzo dobrze, ponieważ taka forma tego białka jest lepiej przyswajalna przez organizm – w szczególności, gdy jest to rybi kolagen!

Kolagen z ryb – jakie ma zalety?

Przez lata kolagen pozyskiwany był z wieprzowiny, wołowiny i drobiu. Co się stało, że nagle głównym źródłem tego białka stały się ryby, a dokładniej ich skóry, chrząstki i kości? Z pewnością wpływ na to miały rozwój technologii, a także kolejne badania naukowe, które potwierdziły, że kolagen rybi ma kilka przewag.

Przede wszystkim kolagen rybi ma mniejsze cząsteczki, co przekłada się na wyższą biodostępność, a więc lepsze wchłanianie. Dodatkowo hydrolizowany kolagen jest lepiej trawiony, zawiera peptydy, które mogą aktywować fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu w skórze.

Uwaga! W wielu artykułach można znaleźć informację, że peptydy nie są wchłaniane w przewodzie pokarmowym, ale rozbijane na pojedyncze aminokwasy. Jednak kolejne badania wskazują, że mogą one przenikać do krwi – mowa tutaj o peptydach prolina-hydroksyprolina (Pro-Hyp) i hydroksyprolina-glicyna (Hyp-Gly).

Kolagen rybi – suplement w każdej postaci

Na rynku dostępnych jest wiele różnych suplementów z kolagenem. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady. Tak więc wybierając kolagen, możesz zdecydować się na:

 • kolagen w szotach – gotowe dzienne porcje kolagenu z dużą dawką hydrolizatu, które wygodnie wypijesz, często są dużo droższe niż inne formy suplementu;
 • kolagen w proszku – w dużym opakowaniu lub saszetkach, których zawartość rozpuścisz w wodzie lub ulubionym napoju, mocna dawka kolagenu;
 • kolagen w kapsułkach – zazwyczaj najtańsza forma z mniejszą dawką hydrolizatu, by suplementacja miała sens, trzeba połknąć kilka kapsułek dziennie.

Większość kolagenów rybich to hydrolizaty, choć dostępne są też liofilizaty – obie są polecane, choć w badaniach naukowych, które potwierdziły skuteczność zażywania kolagenu, najczęściej podawano hydrolizaty.

Najmocniejszy kolagen rybi – co to znaczy?

Dobór odpowiedniego suplementu jest sprawą indywidualną. W kontekście najmocniejszego kolagenu chodzi o jego najlepsze działanie, a więc warto zwrócić uwagę na jego ilość w preparacie. To jednak nie wszystko, ale po kolei!

W większości badań, które potwierdziły skuteczność przyjmowania kolagenu, uczestniczkom lub uczestnikom podawano od 2 do nawet 10 gramów hydrolizatu kolagenu. Dlatego przy wyborze kolagenu zwróć uwagę, czy jego dzienna dawka mieści się w tych widełkach.

Po drugie, koniecznie spójrz na dodatkowe składniki znajdujące się w kolagenie rybim. Bardzo istotna jest witamina C, która bierze udział w syntezie kolagenu – jest to szczególnie ważne, gdy masz podejrzenia, że może brakować Ci tej witaminy.

Po trzecie, dobrze z kolagen działa przyjmowanie trzech związków – glukozaminy, kwasu hialuronowego oraz chondroityny. Zaleca się je szczególnie osobom, które szukają kolagenu nas stawy.

W przypadku kolagenów do twarzy najważniejszą kwestia jest, by żel zawierał hydrat kolagenu rybiego, w którym znajdują się peptydy sygnałowe. Dlaczego? Mogą one przeniknąć przez skórę i aktywować fibroblasty, które zaczną pracować nad nowymi wiązaniami kolagenowymi w skórze właściwej – a oto w końcu chodzi!

Podziel się

Ważne wydarzenia