„Silna Biało-Czerwona”. Piknik wojskowy w Wąchocku

Choć Święto Wojska Polskiego obchodziliśmy wczoraj, to już od soboty 12 sierpnia na terenie całej Polski odbywały się pikniki wojskowe pod hasłem Silna Biało-Czerwona’.

Ostatni z pikników w województwie świętokrzyskim zorganizowano w Wąchocku obok Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Impreza rozpoczęła się o godzinie 12 i pomimo upału na miejscu zebrało się wielu mieszkańców regionu.

– Chcieliśmy od strony kuchni zobaczyć to, jak wygląda polska armia i jak wygląda ten nowy sprzęt wojskowy. Jesteśmy takimi dużymi chłopcami – mówił Pan Waldemar Radulski z Radomia.

– Atmosfera jest super, bardzo się cieszę, że tu przyjechałem. Nie miałem jeszcze okazji w życiu, żeby zobaczyć taki sprzęt – komentował 16-letni Gabryś, który czekał w wieloosobowej kolejce do obejrzenia czołgu.

Na uczestników pikniku w Wąchocku czekało atrakcji, także między innymi zajęcia na strzelnicy dla najmłodszych, czy szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Żołnierze serwowali tradycyjną wojskową grochówkę, a wszystko to działo się przy dźwiękach orkiestry wojskowej. Na placu znalazło się też miejsce na stoisko, które obsługiwali żołnierze Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach. Zainteresowani służbą w armii mogli uzyskać tam potrzebne informacje do tego, jak zostać żołnierzem.

– Preferowany wiek to 18 lat, żeby zostać żołnierzem, ale już od 17  roku życia za zgodą rodziców można rozpocząć swoją wojskową karierę. Najpierw zasadnicza służba, potem ewentualnie zawodowa służba wojskowa zweryfikuje czy nadajemy się do armii – mówił major Daniel Gapiński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach.

Piknik wojskowy w Wąchocku był jednym z blisko 70, które zorganizowano w ciągu ostatnich 4 dni we wszystkich województwach w kraju. Oprócz Wąchocka w Świętokrzyskiem pikniki odbyły się w Skalbmierzu, Bodzentynie i Zawichoście.

/mor/

Ważne wydarzenia