Zbliża się wypłata 14 emerytury. Ma to być wrzesień

Ministerstwo rodziny poinformowało, że nie w sierpniu jak zapowiadano, a we wrześniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14 emeryturę. Nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości, czyli nieco ponad 1588 zł brutto. – Wypłaty będą zróżnicowane – zaznacza Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS w Kielcach.

– Obowiązuje tutaj tak zwana zasada „złotówka do złotówki” dlatego, że ci wszyscy, którzy mają świadczenie do kwoty 2900 złotych otrzymają 1588 złotych brutto, czyli tyle ile wynosi minimalna emerytura. Jeżeli jednak ktoś ma emeryturę pomiędzy 2900 a 4400 złotych, jego wypłata będzie proporcjonalnie pomniejszona –

Czyli dla przykładu – jeżeli nasze świadczenie wynosi 3200 zł brutto to otrzymamy 'czternastkę’ w wysokości 1288 zł brutto.

– Minimalna wysokość emerytury, czy renty musi wynosić co najmniej 50 zł, aby świadczenie przysługiwało – zaznacza rzecznik ZUS-u.

Aby otrzymać 14 emeryturę nie będzie trzeba składać żadnych wniosków. Zakład wypłaci ją z urzędu w terminie, w którym zazwyczaj otrzymujemy miesięczne świadczenie.

Czternastka będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Świadczenie zostanie pomniejszone o składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy.

/joge/

Ważne wydarzenia