III Ostrowiecki Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej. Na Krzemionkach cofniemy się w czasie

fot. facebook/Krzemionki

12 i 13 sierpnia Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki po raz trzeci zabiorą nas w podróż w czasie podczas Ostrowieckiego Festiwalu Kultury Prehistorycznej i Antycznej.

– Chcieliśmy skupić się na tej wielokulturowości i wielowarstwowości krzemionkowskiego dziedzictwa. Ludzie przebywali tutaj w różnych okresach, zostawiając po sobie liczne ślady. Drugim elementem, na który chcieliśmy zwrócić uwagę jest starożytne hutnictwo świętokrzyskie  – mówi dyrektor Andrzej Przychodni.

Pokazy na festiwalu zapewnią rekonstruktorzy z Polski i zagranicy, w tym m.in. z Czech.

– Będziemy po raz kolejny gościć czeskich rekonstruktorów i kaskaderów z grupy „Familia Gladiatoria Taurus”, którzy zaprezentują kilka widowisk, odnoszących się bezpośrednio do tego, jak mogły wyglądać walki gladiatorów – informuje dyrektor Przychodni i dodaje, że na Krzemionkach pojawią się również ukraińscy prezenterzy. Grupa Legio XXI Rapax wzorująca się na rzymskich legionach pokaże jak mogła wyglądać jedna z bitew pomiędzy Rzymianami, a barbarzyńcami. Weźmie w niej udział około stu siedemdziesięciu rekonstruktorów.
Oprócz prezentacji walk przewidziano pokaz mody starożytnej, rzymską rywalizację sportową, obkuwanie dymarskiego żelaza i wiele innych scenek z życia naszych przodków.  A na scenie wystąpi zespół Open Folk, który powraca na scenę po kilkuletniej przerwie.

– Moda na nurt etniczny wciąż jest żywa. Dźwięki i brzmienia, które być może trochę nawiązują do tego, jak postrzegali muzykę starożytni lub nawet wcześniejsi mieszkańcy Krzemionek – mówi dyrektor Przychodni.
Wstęp na festiwal jest płatny, a bilety można kupić w kasie w dniu wydarzenia.

/mor

Ważne wydarzenia