Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia już w ten weekend. Będzie się działo

Fot. archiwum

Na Krzemionkowskie Spotkania z Epoką Kamienia, połączone z obchodami 101. rocznicy odkrycia neolitycznych kopalni krzemienia pasiastego zaprasza w sobotę 15 i 16 lipca ostrowieckie muzeum.

Wydarzenie zainicjowane 12 lat temu przez archeologów pracujących w Muzeum łączy pokazy, warsztaty i inscenizacje z udziałem rekonstruktorów z możliwością spotkań w plenerze z naukowcami. Wszystko to na terenie Krzemionek.

– Będą laboratoria naukowe, gdzie będzie można poznać dziedziny, które są związane z archeologią, ale stanowią tak zwane nauki pomocnicze jak traseologia, czyli badania śladów na narzędziach czy antropologia. Co one nam mówią, co mówią o życiu nie tylko w pradziejach, ale czasem także w okresie nowożytnym? – mówi Andrzej Przychodni, dyrektor Muzeum Historyczno – Archeologicznego w Ostrowcu.
Laboratoria i prelekcje dla publiczności znajdziemy w namiotach przed wejściem do osady pradziejowej, natomiast pokazy i warsztaty już na terenie osady.

– Laboratoria są uzupełnieniem rekonstrukcji, które w tym roku będą w tym roku bogatsze bo będą swego rodzaju przekrojem od schyłkowego paleolitu, kiedy w dolinie Kamiennej grasowali łowcy i odławiali renifery, a kończąc na wczesnej epoce brązu, z neolitem pośrodku, czyli z umiejętnościami obróbki krzemienia, gładzenia sieker, czy obróbki poroża i kości – wyjaśnia dyrektor Przychodni.

Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę spotkanie z epoką krzemienia trwać będzie od godziny 10 do 17. W niedzielę na godzinę 16 zaplanowano pokaz specjalny – „Uzdrowienie wodza”, czyli inscenizację zabiegów medycznych w młodszej epoce kamienia.

Godzinowy plan dwudniowej imprezy jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Historyczno – Archeologicznego.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia