O turystyce i jej zrównoważonym rozwoju dyskutowano w nowym Parku Legend w Nowej Słupi

Fot. Anna Śledzińska

Świętokrzyskie Czaruje swoim pięknem i o tym, a także o turystycznej współpracy i jej zrównoważonym rozwoju rozmawiali we wtorek, 27 czerwca uczestnicy konferencji zorganizowanej w nowo powstałym Parku Legend Gór Świętokrzyskich w Nowej Słupi.

– Ta energia, to czarowanie świata, bo przecież przyjeżdżają do nas turyści nie tylko z Polski i że możemy mieć takiego partnera jak Regionalna Organizacja Turystyczna, to wartość, której nie da się przecenić. To co dziś widzimy i co widzimy już od dłuższego czasu udowadnia, że kulturę i dziedzictwo można pokazać tak, by turyści chcieli stać w kolejkach – mówił na początku Rafał Szmytke, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Turystyka zrównoważona omawiana była na przykładzie już istniejących atrakcji turystycznych województwa świętokrzyskiego.

– Staramy się poprzez działania promocyjne zwiększać ruch promocyjny, ale uwzględniamy walory przyrodnicze, co jest niezwykle ważne, aby przyszłym pokoleniom ich nie zdegradować. Chcemy również w tym miejscu pokazać jak do tej pory dbaliśmy o turystykę zrównoważoną na podstawie różnych miejsc, czy to Bałtowa, czy Sandomierza czy różnych innych miejsc w regionie – wyjaśnia Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego.

W panelach dyskusyjnych pojawiły się także Muzeum Wsi Kieleckiej, Sandomierz, Kurozwęki, Szydłów, ale i na przykład tężnia w Busku Zdroju. Bo, jak wyjaśnia Małgorzata Wilk-Grzywna, dyrektor ROT, turystyka zrównoważona opiera się na czterech podstawowych filarach.

– To jest po pierwsze dziedzictwo kulturowe, które mamy w naszym województwie bardzo bogate. Zrównoważony rozwój to zachowanie środowiska przyrodniczego i ochrona tego środowiska. Chodzi też o to, by dbać o mieszkańców, my tu mamy zamiar organizować spotkania, wykorzystywać to miejsce do warsztatów, koncertów. Symbioza z mieszkańcami w naszej działalności będzie bardzo ważna.

A mowa o Parku Legend Gór Świętokrzyskich, który otwarty ma zostać już za kilka tygodni. Gmach, w którym powstała multimedialna wystawa zabierająca widza w niezwykłą i chwilami przerażającą podróż po wierzeniach naszego regionu, jest pod wieloma względami przyjazny środowisku naturalnemu.

W spotkaniu udział wzięli między innymi Andrzej Gut-Mostowy, sekretarz stanu, w Ministerstwie Sportu i Turystyki oraz Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

/sla/

Ważne wydarzenia