Profesjonalne urządzenie będzie mierzyć jakość powietrza w Ostrowcu

fot. pixabay

Ostrowiec zamierza monitorować jakość powietrza. Samorząd szuka dostawcy urządzenia pomiarowego z oprogramowaniem umożliwiającym zarządzenie i udostępnianie danych on-line.

– To urządzenie, które zostanie zamontowane w Ostrowcu Świętokrzyskim będzie posiadało certyfikację, a więc będzie miarodajnie pokazywało pomiar pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10. Jakość powietrza będzie też można sprawdzić na stronie internetowej naszego urzędu miasta – mówi Artur Majcher, naczelnik Wydziału Inwestycji urzędu miasta.

Do ogłoszonego przetargu stanęły dwie firmy, oferując dostarczenie i montaż urządzenia za nieco ponad 150 i blisko 170 tysięcy złotych, podczas, gdy gmina zabezpieczyła ponad 230 tysięcy. Teraz oferty będą analizowane.

Monitorowanie jakości powietrza w Ostrowcu, jak dodaje naczelnik Majcher, ma pomóc samorządowi w planowaniu proekologicznych działań – na przykład związanych z dotacjami dla mieszkańców do wymiany pieców. – To ważna sprawa, dlatego docelowo będziemy chcieli zbudować bazę takich czujników na terenie całego miasta – zapowiada wiceprezydent Dominik Smoliński.

Inwestycja i plany zakupu i montażu kolejnych mierników wpisują się w przyjęty na ostatniej sesji 'Plan adaptacji do zmian klimatu miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do 2032 roku”.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia