W lipcu startuje budżet obywatelski. Warto przygotować już wnioski

Projekt nowego regulaminu budżetu obywatelskiego będzie jednym z punktów dzisiejszych obrad radnych miejskich. Sesja dziś, czyli 26 kwietnia, rozpocznie się o 14.30. Dokument, który określa jego zasady, był już wcześniej konsultowany z mieszkańcami podczas spotkań otwartych.

– Udało nam się już rozstrzygnąć postępowanie przetargowe na aplikację do budżetu obywatelskiego, dzięki której będzie możliwość zagłosowania przez internet, będzie możliwość składania wniosków drogą elektroniczną, uzupełniania ich, tworzenia własnych akcji i kampanii promocyjnych przez wnioskodawców – zapowiada Dominik Smoliński, wiceprezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Możliwość głosowania przez internet to najbardziej oczekiwana przez mieszkańców zmiana. Dotąd głosować można było w punktach konsultacyjnych, które czynne były w określonych godzinach i we wskazanych miejscach. Władze miasta liczą, że dzięki wprowadzonym ułatwieniom uda się zaangażować w przedsięwzięcie większą grupę mieszkańców, w tym młodzież. – Chcieliśmy, aby ten budżet był prosty i nie ograniczał kreatywności mieszkańców, możliwości udziału w tym projekcie. Mieszkańcy będą mogli zagłosować na aż 5 różnych zadań przez internet i mamy nadzieję, że doprowadzi to do tego, że ten budżet już na stałe wpisze się w miasto, że będzie angażował mieszkańców – mówi wiceprezydent Smoliński.

Głosować na najbardziej interesujące nas przedsięwzięcia będą mogli też najmłodsi mieszkańcy miasta. Wystarczy, że będą mieli zgodę prawnego opiekuna. W nowym regulaminie zapisana jest minimalna kwota, jaką miasto będzie przeznaczać na inicjatywy realizowane w ramach budżetu obywatelskiego i jest to 0,2 procenta budżetu Ostrowca, a więc przynajmniej ponad 700 tysięcy złotych.

Inicjatywa, po trzech latach przerwy, wróci do Ostrowca już w tym roku. – Chcielibyśmy, aby już w lipcu można było składać wnioski drogą elektroniczną. Wnioski są bardzo krótkie. Trzeba opisać tam inwestycje, trzeba wskazać koszty, dołączyć mapę oraz listę poparcia z przynajmniej 20 podpisami mieszkańców – wyjaśnia Dominik Smoliński.

Całkowity koszt jednego zadania inwestycyjnego nie może przekroczyć 40 proc. wielkości budżetu, a koszt zadania nieinwestycyjnego może sięgnąć maksymalnie 10 procent wielkości całego budżetu.

W sierpniu wnioski będą analizowane i sprawdzane przez urzędników, żeby na przełomie września i października zorganizowane zostało już głosowanie. Wybrane przez mieszkańców przedsięwzięcia będą realizowane w kolejnym roku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia