Wyjątkowe znaleziska archeologów na budowie obwodnicy Opatowa

Fot. GDDKiA

Ślady osadnictwa z okresu neolitu, kultury łużyckiej i wczesnego średniowiecza odkryli archeolodzy podczas badań poprzedzających budowę obwodnicy Opatowa.

Przed rozpoczęciem właściwych prac budowlanych, na terenie przez który przebiegać będzie obwodnica Opatowa prowadzone są badania archeologiczne.

– Archeolodzy, którzy pracowali na kilkunastu stanowiskach znaleźli bardzo ciekawe eksponaty z okresu wczesnego średniowiecza, kultury łużyckiej czyli epoki brązu o okresu neolitu. Najstarsze artefakty mogą mieć nawet 6 tysięcy lat – mówi Małgorzata Pawelec – Buras, rzecznik prasowy generalnego Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach.

W jamie gospodarczej znaleziono ucho naczynia glinianego prawdopodobnie kubka z okresu neolitu i kultury pucharów lejkowatych. Na okres epoki brązu i kultury łużyckiej datowanych jest kilkadziesiąt znalezionych obiektów, w tym: jamy, dołki posłupowe, półziemianki i znalezione w ich sąsiedztwie naczynia, przęśliki gliniane oraz kościane przekłuwacze używane do tkania.

– Bardzo ciekawe znaleziska pochodzą z okresu wczesnego średniowiecza. Już wiemy jakich grzebieni używały elegantki z tego terenu, bo taki kościany grzebyczek został właśnie wykopany na jednym ze stanowisk. Z tego okresu pochodzą też żelazne dłuto i nożyk, kamienny paciorek czyli wszystko, czego używano w gospodarstwie domowym – dodaje Małgorzata Pawelec – Buras.

Z tego okresu pochodzą też między innymi dwie ziemianki, z których jedna posiadała piec kopułkowy. Odkrytych zostało także kilkadziesiąt jam, w tym kilka produkcyjnych i zasobowych. Jak informuje rzeczniczka GDDKiA, archeolodzy będą mieli około roku na udokumentowanie odkryć i konserwację eksponatów. Potem trafią one prawdopodobnie do muzeum w Sandomierzu.

Teren, na którym powstanie mające około 12 kilometrów długości obwodnica Opatowa, kryje wiele tajemnic. Pracują tam nie tylko archeolodzy, ale i saperzy zabezpieczający pozostałości po działaniach wojennych. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu doszło tam do eksplozji niewybuchu z okresu II wojny światowej.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia