Pół roku później niż planowano, ale remont dawnego ZDK-u już się kończy

Do połowy kwietnia zakończyć ma się modernizacja budynku dawnego Zakładowego Domu Kultury, czyli kina Etiuda w Ostrowcu.

Jak informuje wiceprezydent Dominik Smoliński, trwają ostatnie poprawki w Centrum Tradycji Hutnictwa, które powstało na pierwszym i drugim piętrze.

– Wykonawcy wgrywają wszystkie multimedia, my jeszcze to sprawdzamy i robimy odbiory próbne. Wskazujemy jeszcze kwestie związane z nagłośnieniem i podmianą niektórych zdjęć.

W przyszłym tygodniu odbyć się mają odbiory techniczne inwestycji. A przypomnijmy, że budynek został rozbudowany od strony parku, powiększono scenę i dobudowano zascenie. Cały gmach przeszedł termomodernizację. Wyremontowano wejście i foyer, dużą salę kinową, dobudowano też drugą, mniejszą.

– Obie sale kinowe są już skalibrowane pod kątem wizualnym i dźwiękowym, więc mam nadzieję, że w drugiej połowie kwietnia będziemy mogli uruchomić obiekt i przedstawić do szerokiej publiczności – mówi wiceprezydent Smoliński.

Na górnych kondygnacjach, poza Centrum Tradycji Hutnictwa i pomieszczeniami administracji powstała też Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – czyli SOWA pod auspicjami Centrum Nauki Kopernik. Cała inwestycja miała zakończyć się już jesienią ubiegłego roku, ale pojawiły się problemy.

– Wynika to z pandemii, opóźnień w dostawach, związanych także z wybuchem wojny na Ukrainie, zamknięciem rynków i kanałów dostaw. Były też problemy osobowe przy montażu wystawy w Centrum Tradycji Hutnictwa i z tego powodu wobec wykonawcy zostały zastosowane kary umowne – wyjaśnia Dominik Smoliński.

Kary naliczone wykonawcy wystawy wynoszą około 300 tysięcy złotych. Cała inwestycja wyceniona była początkowo na 21 milionów, jednak główny wykonawca – firma Anna Bud złożyła kilka miesięcy temu pozew sądowy o waloryzację kontraktu o dodatkowe 7 milionów złotych. Gmina swoje stanowisko w tej sprawie zamierza przedstawić dopiero w sądzie.

/sla/

Ważne wydarzenia