Urzędnicy zapraszają do dyskusji nad nowym budżetem obywatelskim

Miasto chce skonsultować z mieszkańcami regulamin nowego budżetu obywatelskiego, który wraca po trzech latach przerwy. Regulamin jest opublikowany na stronie internetowej urzędu miasta. Spotkanie konsultacyjne odbędzie się w środę o 16.30 w małym budynku po Cafe Browar przy Ostrowieckim Browaru Kultury.

– W regulaminie można się zapoznać ze szczegółowymi założeniami budżetu obywatelskiego i zachęcam do tego. Zaplanowaliśmy minimalną kwotę 700 tysięcy złotych w ramach tego przedsięwzięcia. To 0,2 procent przychodu gminy z poprzedniego roku. Składanie wniosków planujemy w lipcu, a głosowanie po wakacjach. Realizacja wybranych zadań zawsze będzie następowała w roku następnym – informuje Tomasz Gębka, zastępca naczelnika wydziału planowania i rozwoju.

Formuła nowego budżetu obywatelskiego w ostatnim tygodniu była konsultowana na dwóch spotkaniach z młodzieżą. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych zgłaszali ciekawe pomysły przedsięwzięć, które mogłoby zostać zrealizowane w jego ramach. Przyszli młodzieżowi radni, skupieni przy Akademii Młodzieżowej Rady Miasta, zwracali z kolei uwagę na formy promowania budżetu obywatelskiego wśród mieszkańców. – Liczymy na aktywność młodzieży. Przyszli radni podpowiadali nam na przykład jak promować taką obywatelską ideę budżetu, jak zaangażować w ten proces mieszkańców – mówi naczelnik Gębka.

Teraz swoje pomysły będzie mógł zgłosić każdy. Najbliższe spotkanie z mieszkańcami dotyczyć będzie nie tylko budżetu obywatelskiego, ale także standardów prowadzenia konsultacji społecznych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia