Konkurs „Językomaniacy w Staszicu” dla uczniów szkół podstawowych. Obce języki znają doskonale

Fot. Anna Śledzińska

Konkurs językowy „Językomaniacy w Staszicu”, został w poniedziałek, 27 marca po raz drugi zorganizowany w liceum numer I w Ostrowcu. 

Udział w nim wzięło ponad 70 uczniów klas siódmych i ósmych ze szkół podstawowych, głównie z powiatu ostrowieckiego. Konkurs miał charakter pisemnego testu.

– Testy były zróżnicowane, aby każdy miał szansę i by nie zniechęcić. a raczej zmotywować do nauki – mówiła przed ogłoszeniem wyniku Justyna Walczak, nauczycielka języka angielskiego i jedna z organizatorek konkursu. – Sprawdzaliśmy umiejętności językowe w formie pisemnej. aby można było szybko sprawdzić testy i rozstrzygnąć konkurs.

Młodzież sprawdzała swoją wiedzę z języków angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego i francuskiego – tu w dwóch kategoriach – językowej i kulturowej. Jak zaznacza nauczycielka języka niemieckiego Monika Borzym, poziom pytań był dostosowany do tego, co uczniowie ostatnich klas podstawówki powinni umieć.

– Uczniowie szkół podstawowych bardzo chcą sprawdzać swoje umiejętności tym bardziej, że są one naprawdę duże. Kierują się tym także przy wyborze profilu w szkole podstawowej więc myślę, że jest to dobra weryfikacja ich wiedzy.

W pięciu kategoriach rozdano wyróżnienia i po trzy nagrody główne. Łucja Wojtachnio z Niepublicznej Szkoły Podstawowej imienia Stanisława Konarskiego zajęła pierwsze miejsce z języka hiszpańskiego. Przyznała, że lubi uczyć się języków obcych i zamierza związać z nimi swoją przyszłość.

– Moją pasją są języki. Angielskiego uczę się najdłużej, ale uczenie się języka hiszpańskiego to prawdziwa przyjemność i zabawa – mówi Łucja. – Moich umiejętności jestem pewna, bo trzeba znać swoją wartość, ale taki konkurs to bardzo fajna forma sprawdzenia siebie.

Zadowolony był także Karol Kowalski ze szkoły w Szewnie, laureat pierwszego miejsca z języka niemieckiego.

– Przy dobrym przygotowaniu test był łatwy, wiele pytań było z poprzednich lat. Lubię się uczyć języków, dobrze sobie radzę na lekcjach i na pewno warto było wziąć udział w konkursie – stwierdził Karol.

W konkursie języka angielskiego pierwsze miejsce zajęli ex equo Zofia Walczak i Krzysztof Kaszuba, drugie Laura Gawdzińska, trzecie Zuzanna Nowak, a wyróżnienie otrzymał Jakub Kufel.

W konkursie języka hiszpańskiego zwyciężyła Łucja Wojtachnio, drugie miejsce zajął Franciszek Grzesik, trzecie Oliwier Kamiński, a wyróżnienie dostała Weronika Jedynak.

W konkursie języka niemieckiego najlepszy był Karol Kowalski, drugie miejsce zajęła Ewa Czarnecka, trzecie Zuzanna Mendak, a wyróżnienie dostała Laura Podgórny.

W kategorii językowej z francuskiego pierwsze miejsce zajęła Emilia Gronkowska, drugie Stefania Jędrych, trzecie Rozalia Glibowska, a wyróżnienie dostała Klaudia Nowakowska. W kategorii kulturalnej pierwsze miejsce miała Martyna Sałapa, drugie Rafał Kępiński, a trzecie Dominika Męciwoda.

Ci, którzy z testami poradzili sobie najlepiej, dostali nagrody rzeczowe. Pozostali – drobne upominki oraz zaproszenie na Dni Otwarte w „Staszicu”.

/sla/

Ważne wydarzenia