Do Ostrowca wraca budżet obywatelski

Po trzech latach przerwy mieszkańcy Ostrowca znów będą mogli wskazywać i wybierać przedsięwzięcia, jakie samorząd zrealizuje w ramach budżetu obywatelskiego. Idea wróci w odmienionej formule, która właśnie poddawana jest konsultacjom społecznym.

Ma być łatwiejsza i bardziej dostępna dla zainteresowanych, także najmłodszych mieszkańców. – Wprowadzimy możliwość głosowania on-line i nie będzie żadnych ograniczeń wiekowych. Dzieci też będą mogły głosować, wystarczy, że będą miały zgodę opiekunów prawnych – zapowiada Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju Urzędu Miasta. – Liczymy na to, że młodzież będzie bardzo zaangażowana w budżet obywatelski, zwłaszcza, że sami podnoszą głosy, że chcieliby współdecydować na przykład o wydarzeniach kulturalnych, jakie organizujemy w mieście. Będą mogli w prosty sposób zgłaszać swoje propozycje takich wydarzeń, zgłaszać propozycje inwestycji w obszarach, które ich interesują – dodaje.

Miasto na zadania z zakresu budżetu obywatelskiego zamierza przeznaczyć przynajmniej pół miliona złotych. Trwają przygotowania do stworzenia specjalnego portalu internetowego. Gotowy jest regulamin i to on będzie teraz konsultowany. Pierwsze zamknięte spotkanie z młodzieżą szkolną odbyło się w środę. O konsultacjach otwartych dla wszystkich zainteresowanych samorząd będzie informował.

– Chcielibyśmy proces składania wniosków i wybór poprzez głosowanie przeprowadzić w tym roku.W tej chwili będzie to wyglądać w ten sposób, że w jednym roku będziemy wybierać zadania do realizacji, a realizować je będziemy w kolejnym – mówi naczelnik Gębka.

Ostrowiec doczekał się pięciu edycji budżetu obywatelskiego. Pierwszy został zrealizowany w 2015 roku.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia