Złomowanie samochodu w Ostrowcu krok po kroku

Niezależnie od tego, z jakich powodów zamierzasz zezłomować pojazd, przeprowadzenie tego procesu wymaga przejścia określonych procedur. Jakie warunki należy spełnić, żeby dokonać kasacji samochodu w Ostrowcu? Tego dowiesz się z poniższego tekstu.

Kiedy zlecić złomowanie auta?

Zacznijmy od tego, w jakich sytuacjach właściciele samochodów osobowych z Ostrowca i innych miejscowości w Polsce najczęściej decydują się na złomowanie. Z reguły wynika to z braku przydatności pojazdu do użytkownika, co z kolei jest efektem m.in. złego stanu technicznego czy zużycia. Jeżeli Twoje auto pozostaje niesprawne i w ogóle z niego nie korzystasz, generuje tylko niepotrzebne koszty związane np. z obowiązkową polisą od odpowiedzialności cywilnej. Niezależnie od tego, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu, nie ma sensu go opłacać, skoro przez cały rok auto stoi nieużywane. Poza tym niepotrzebnie zajmuje miejsce na podwórku, w garażu czy parkingu koło domu, a to też pewnego rodzaju koszt.

A może zamiast złomować lepiej sprzedać niepotrzebny samochód? Z pewnością tak, jednak nie zawsze jest to możliwe. Stare, znajdujące się w fatalnym stanie technicznym, mało wartościowe czy pozbawione badań technicznych lub dokumentacji pojazdy trudno spieniężyć. Kasacja może być jedynym rozwiązaniem również w przypadku modeli mocno uszkodzonych po wypadku drogowym. Skoro wiadomo, w jakich sytuacjach kierowcy z Ostrowca decydują się na złomowanie, omówmy dokładniej samą procedurę.

Jak przebiega złomowanie samochodu?

Gdy już masz pewność, że chcesz zezłomować samochód, pierwszym krokiem powinno być poszukiwanie stacji demontażu działającej w okolicy, która spełni Twoje wymagania. Wybierając firmę świadczącą tego rodzaju usługi, warto sprawdzić, czy dany podmiot dysponuje wymaganymi pozwoleniami. Sugerujemy też zwrócić się z pytaniem o możliwość odbioru pojazdu, szczególnie jeśli Twój samochód nie może poruszać się po drogach ze względu np. na zły stan techniczny czy braki w dokumentacji. W trakcie poszukiwania firmy złomującej auta rekomendujemy również zorientowanie się w cenach i wybór najatrakcyjniejszej pod tym względem oferty.

Co dalej? Aby przeprowadzić kasację samochodu, konieczne jest przedstawienie wymaganych dokumentów, wśród których można wskazać:

  • dowód rejestracyjny,
  • dowód osobisty,
  • pełnomocnictwo, jeżeli kasację przeprowadza ktoś inny niż właściciel bądź tylko jeden z nich, gdy jest ich więcej.

Dysponując kompletną dokumentacją, można przejść do realizacji procedury. Wystarczy ustalić z firmą świadczącą kasację, czy jej pracownicy odbiorą Twój samochód, czy konieczne jest dostarczenie go we własnym zakresie do stacji demontażu. Niezależnie od przyjętej formy współpracy w ramach kasacji pracownicy przedsiębiorstwa unieważnią tablice rejestracyjne i wydadzą stosowny dokument, na podstawie którego możliwe będzie załatwienie dalszych formalności.

Po kasacji pamiętaj o wyrejestrowaniu auta

Po złomowaniu i otrzymaniu formalnego potwierdzenia tego faktu możesz się udać wydziału rejestracji w Ostrowcu. Wraz z dokumentem, a także dowodem rejestracyjnym, tablicami rejestracyjnymi auta i wypełnionym wnioskiem (możesz go uzupełnić też w urzędzie) wyrejestrowujesz samochód, na co masz 30 dni od daty kasacji. Po ok. 30-60 dniach od złożenia wniosku otrzymasz urzędowe potwierdzenie zakończenia procedury. Zalecamy też kontakt z towarzystwem ubezpieczeniowym, aby unieważnić ubezpieczenie OC i otrzymać zwrot środków za niewykorzystany, a wcześniej opłacony czas ochrony.

Podziel się

Ważne wydarzenia