Nowa Lewica zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o 'wdowiej rencie”

Wprowadzenia tzw. 'wdowiej renty’ chce Nowa Lewica. Działacze zbierają podpisy pod obywatelskim projektem ustawy, o której opowiadała podczas spotkania z mieszkańcami w Ostrowcu posłanka Beata Maciejewska.

– Chodzi o to, żeby osoby, które stają się wdowami albo wdowcami nie mięli, jak dziś swojego uposażenia, albo 85 proc. uposażenia zmarłego małżonka, tylko mogli wybrać wyższe świadczenie w całości oraz 50 proc. tego drugiego – mówi o założeniach poseł Maciejewska.

Działacze Lewicy zwracają uwagę, że wielu seniorów po stracie współmałżonka nie jest w stanie samodzielnie utrzymać domu, a problem dotyczy głównie kobiet, których emerytury są nawet 40 proc. niższe niż emerytury mężczyzn. -To nie jest tylko kwestia jedzenia, ale to są opłaty, w tym czynsz, czy prąd, które po śmierci małżonka pozostają takie same. Taka osoba, która pozostaje sama w gospodarstwie domowym jest automatycznie skazana na nędze. My tego nie chcemy, uważamy, że to musi zostać zmienione – wyjaśnia Beata Maciejewska.

Ponieważ projekt ustawy Nowej Lewicy o 'wdowiej rencie’ nie znalazł poparcia w Prawie i Sprawiedliwości i trafił do sejmowej zamrażarki, ma zostać skierowany do Sejmu, jako projekt obywatelski, bo jako taki będzie musiał być poddany pod głosowanie. Parlamentarzyści i działacze Nowej Lewicy zbierają więc w całym kraju podpisy. Potrzeba ich 100 tysięcy. – Sądzę, że jesteśmy na finiszu – mówi posłanka Maciejewska.

Podpisać się pod projektem ustawy o 'wdowiej rencie’ można także w Ostrowcu. Krzysztof Adamski, jeden z przewodniczących Nowej Lewicy w mieście zapowiada, że będą organizować akcje ich zbierania, o czym wcześniej będą informować.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia