Do Ostrowca dotarła usługa wypożyczenia miejskich hulajnóg elektrycznych. Jak z nich korzystać zgodnie z przepisami ruchu drogowego, żeby nie narazić się na mandat?
Blisko 200 sztuk swoich pojazdów firma Lime ustawiła w 50 różnych miejscach w piątkowe popołudnie. – Ulicą można się poruszać na hulajnodze po drodze, gdzie jest ograniczenie prędkości do 30 km/h. Jeżeli takiej drogi nie ma, to wybieramy ścieżkę rowerową. Chodnikiem możemy się poruszać, jeżeli nie ma ścieżki, a ograniczenie prędkości na drodze jest wyższe niż 30 km/h. Należy wtedy pamiętać, żeby zachować szczególną ostrożność i dostosować prędkość do prędkości pieszego lub stanu nawierzchni, tak, żeby przejazd odbył się w bezpieczny sposób – informuje Michał Borek z firmy Lime.
Warto dodać, że znowelizowana ustawa Prawo o ruchu drogowym przewiduje mandaty za łamanie przepisów. To na przykład 100 złotych za niekorzystanie ze ścieżek rowerowych, gdy są one wyznaczone lub 300 złotych za zbyt szybką jazdę po chodniku albo jazdę we dwójkę. Najwyższy mandat policja nałoży za jazdę w stanie nietrzeźwości – 2,5 tysiąca zł.
Kodeks drogowy jasno określa też zasady parkowania takich pojazdów. Nie trzeba ich pozostawiać przy stojakach. Jeżeli w pobliżu nie ma wyznaczonych miejsc, to hulajnogę należy zostawić równolegle do najbardziej oddalonej od jezdni krawędzi chodnika.
Gmina Ostrowiec zachęca, żeby zgłaszać firmie nieprawidłowo zaparkowane pojazdy i na swojej stronie internetowej informuje jak to zrobić. – Hulajnoga nie powinna być na chodniku porzucona. Zobaczymy, jak to będzie w praktyce – mówi Piotr Mazik, naczelnik Wydziału Ekologii i Infrastruktury Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wyjaśnia, że uczulili już strażników miejskich, żeby także sami zgłaszali firmie przypadki porzucania pojazdów. Można to zrobić tylko za pomocą aplikacji Lime, tej samej, która umożliwia ich wypożyczenie. Za złamanie przepisów dotyczących nieprawidłowego parkowania hulajnogi grozi mandat w wysokości 100 złotych.
/mag/