Rusza rewitalizacja centrum Ćmielowa. Filiżanki już w produkcji

Lada dzień rozpoczną się prace rewitalizacyjne na ćmielowskim Rynku. Jej efektem mają być nowe chodniki i miejsca rekreacji, a także ławki w kształcie filiżanek i fontanna – imbryczek, które staną tam w połowie roku.

Firma już weszła na plac budowy.

– W przyszłym tygodniu już wchodzi w samo „serce” budowy, czyli Rynek i zacznie przebudowę parku miejskiego. Zaznaczam, że żadne drzewo nie zostanie wycięte –

mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Prace remontowe na terenie parku wiązać się będą z zamknięciem dla pieszych chodników, które będą wymieniane. Ich układ się nie zmieni, bo nie ma planów wycinania rosnących tam drzew. Częściowo i czasowo zmienić może się organizacja ruchu wokół Rynku, ale przejazd tamtędy będzie możliwy. Sam park wzbogaci się też o nowe, energooszczędne oświetlenie.

Jednocześnie trwa produkcja nowego elementu, który stanie na Rynku w połowie roku. Fontannę tworzyć ma czterometrowa konstrukcja- imbryk, z którego woda wylewać się będzie do filiżanki. Cztery osadzone wokół ławki również będą w kształcie filiżanek. Będą wykonane z materiału imitującego porcelanę.

– Formy są już odlane, został tylko imbryczek, trudny technologicznie bo musi być podwieszony. Będzie to oczywiście replika jednego z serwisów ćmielowskich – mówi Joanna Suska.

Inspiracją projektu była przedwojenna kolekcja, zaprojektowana dla Porcelany Ćmielów na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. Pierwszy jego element będzie można oglądać wcześniej.

– Przed Urzędem Gminy stanie filiżanka, przecięta na pół z ławką. Te filiżanki, które będą miały ławki w środki też wyglądają bardzo ładnie – zapowiada burmistrz Ćmielowa.

Wykonawca na wykonanie prac ma czas do 5 lipca. Gmina otrzymała na ten projekt 5 milionów złotych z programu Polski Ład.

/sla/

Ważne wydarzenia