Dziś ważne dla mieszkańców Chmielowa spotkanie na temat budowy obwodnicy Ostrowca

Dziś o godzinie 17.00 w Chmielowie odbędzie się spotkanie informacyjne na temat obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Wezmą w nim udział przedstawiciele kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, samorządowcy, politycy i mieszkańcy miejscowości, którą obwodnica ma podzielić na pół.

– Od tego spotkania zależy wszystko – mówi Krzysztof Kubicki, sołtys Chmielowa w gminie Bodzechów i zachęca mieszkańców do udziału w nim. – Jeśli ta budowa w przedstawionym nam wariancie dojdzie do skutku, to tylko w naszej miejscowości zburzone zostaną 33 domy. My chcemy przestawić  i przekonać do budowy obwodnicy w innym wariancie, czyli w ciągu istniejącej drogi krajowej nr 9, co naszym zdaniem jest korzystniejsze dla wszystkich. Nie widzimy innego rozwiązania niż to proponowane przez nas – dodaje.

Mieszkańcy Chmielowa boją się o swoją przyszłość. Nie chcą stracić domów, uważają, że obwodnica zniszczy ich miejscowość, uprzykrzy życie. Organizują też protesty, piszą pisma. Podnoszą, że nie zostali przez nikogo powiadomieni o wydanej w 2014 roku decyzji środowiskowej dla inwestycji i domagają się przywrócenia terminu na odwołanie się od tej decyzji, unieważnienia obecnej i wyboru innego przebiegu drogi. Lobbują za tym u ostrowieckich i świętokrzyskich posłów oraz ministra infrastruktury.

Jerzy Murzyn, wójt Bodzechowa przypomina, że o obwodnicy przechodzącej przez Chmielów przez ostatnie lata nic się nie mówiło, a mieszkańcy o rozpoczęciu inwestycji dowiedzieli się z przekazów medialnych. Zapowiedział ją nieoczekiwanie, podczas konferencji prasowej w Jacentowie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz towarzyszący mu politycy partii rządzącej. – Fatalnie została ta wiadomość zaprezentowana. Myślę, że należało się najpierw spotkać z mieszkańcami, natomiast państwo przyjechali sobie do Jacentowa, zrobili sobie zdjęcia i pojechali, a u nas zrobiło się piekło, bo ludzie są wystraszeni – zauważa wójt Murzyn. Na dzisiejsze spotkanie mieszkańcy zaprosili więc wielu decydentów, w tym uczestników konferencji w Jacentowie. – Zaproszeni zostali między innymi wszyscy uczestnicy tej konferencji w Jacentowie, którzy wtedy zaskoczyli nas informacją o budowie obwodnicy, a więc minister Andrzej Adamczyk, posłowie Andrzej Kryj, Agata Wojtyszek, pan senator Jarosław Rusiecki i Krzysztof Strzelczyk, dyrektor GDDKiA z pracownikami – wymienia wójt Murzyn.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach wybrała już wykonawcę dokumentacji projektowej dla obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Gotowa ma być do końca I kwartału przyszłego roku. Minister Andrzej Adamczyk zapewnia z kolei, że finansowanie dla robót budowlanych jest już zabezpieczone.

Dzisiejsze spotkanie odbędzie się w szkole podstawowej w Chmielowie, przy ulicy Spacerowej. Rozpocznie się o godzinie 17.00.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia