Ryczałt dla szpitala powiatowego będzie w tym roku wyższy

Fot. archiwum

Szpital w Ostrowcu otrzyma w tym roku większy ryczałt z Narodowego Funduszu Zdrowia. To efekt nadwykonań wygenerowanych w roku 2022, które przekroczyły wartość ryczałtu o około 24 procent.

Zwiększenie pieniędzy dla szpitala zapowiedziała podczas swojej niedawnej wizyty w placówce dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ w Kielcach.

– w tej chwili szykujemy kolejną zmianę, będzie większa wycena i dodatkowe środki dla szpitala – mówiła Małgorzata Kiebzak. – Praca wykonana w ubiegłym roku również zostanie doceniona. W marcu wartość ryczałtu zostanie zwiększona w 100 procentach o wartość nadwykonań.

Ryczałt to mniej więcej połowa przychodów szpitala, które w ubiegłym roku wynosiły około 140 milionów złotych. Ile dokładnie – tego jeszcze nie wiemy, bo rok obrachunkowy dopiero jest zamykany.

– Wiemy jaka praca w ubiegłym roku i ile nadwykonań i to się przełoży na wysokość ryczałtu. Będziemy się starali zmieniać oblicze tego szpitala każdego dnia. Mamy mnóstwo fajnych, ciekawych pomysłów i mam nadzieję, że jak za pół roku zaproszę na finalizację kolejnego pomysłu zobaczycie, że powiat ostrowiecki tego szpitala nie tylko nie musi się wstydzić, ale może się nim chwalić – mówi natomiast Dariusz Tumulec, nowy dyrektor szpitala.

Placówka powinna otrzymać z NFZ dodatkowe 13 milionów złotych. I liczy na kolejne dotacje, także z funduszy zewnętrznych. Na czwartkowej sesji radni zabezpieczyli w budżecie powiatu 400 tysięcy złotych właśnie dla szpitala. Ma to być wkład własny, który będzie potrzebny, jeśli uda się pozyskać pieniądze na zakup nowego aparatu rentgenowskiego i laparoskopu.

/sla/

Ważne wydarzenia