Młodzież chce się wypowiadać i uczy się jak to robić kulturalnie

Fot. archiwum prywatne

Debata oxfordzka dotycząca tego, czy młodzież ma wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, odbyła się w piątek, 27 stycznia w Szkole z Pasją imienia Elżbiety Sołtys.

Udział w niej wzięli uczniowie ostrowieckich podstawówek. Zarówno wśród publiczności, jak i mówców, którzy bronili lub atakowali tezę.

– Ja jestem po stronie propozycji i bronię tezy, że młodzież na wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego. Jestem mówcą numer 4 i bronię grupy oraz zbijam argumenty przeciwnika – mówi Kornelia Kapsa ze szkoły podstawowej numer 1.

Inne ósmoklasistki Weronika Warelis i Wiktoria Przepiórka z „piątki” miały za zadanie tezę atakować. Dlaczego w ogóle zdecydowały się wziąć udział w debacie?

– Dla mnie kolejnym planem jest pójście w politykę. Kiedy usłyszałam o tych warsztatach uznałam, że to doskonała okazja – mówi Weronika.

– Ja chciałam poznać nowych ludzi, ale też uważam, że to fajna możliwość – dodaje Wiktoria.

Dziewczyny zapowiadają, że przynajmniej spróbują kandydować do Młodzieżowej Rady Miasta. Debata była bowiem jednym z elementów przygotowań do tego projektu.

Udział w niej wzięli chętni uczniowie wyłonieni podczas warsztatów.

– Debata oxfordzka bardzo trafia do młodzieży. Dziwię się, że nie jest wpisana w podstawę programową w szkołach, bo jest to rewelacyjna forma, bardzo angażująca. Młodzież wie, że ma wpływ, że może się wypowiedzieć i zostanie wysłuchana. Bardzo często okazuje się, że po raz pierwszy – uważa Katarzyna Cukierska ze Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno – Kulturalnych.

Sztuki debatowania przyszli radni uczą się na takich spotkaniach, ciężko bowiem zaobserwować ją w życiu publicznym na co dzień.

– Właśnie o to chodzi, żeby nowa jakość wchodziła do polityki, a młode pokolenie miało wyćwiczone kompetencje i żeby nie istniał dla nich inny rodzaj dyskusji. Nie musi to być stricte debata oxfordzka, ale pewne nawyki, czyli kultura wypowiedzi, szacunek do kogoś kto ma inne zdanie, oni już będą mieli zakorzenione – mówi Katarzyna Cukierska.

Młodzieżowa Rada Miasta w Ostrowcu powstać ma jeszcze przed końcem roku szkolnego.

/sla/

Ważne wydarzenia