Nowy tomograf w szpitalu w Ostrowcu już działa. Jest bardzo nowoczesny

Fot. Anna Śledzińska

Nową pracownię tomografii komputerowej z nowoczesnym urządzeniem do diagnostyki, otwarto w poniedziałek, 23 stycznia w szpitalu w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Przy okazji zaprezentowano też przebudowane wejście główne i dawne pomieszczenia oddziału ratunkowego. Tam znajduje się między innymi dział rehabilitacji covidowej.

– Cztery lata temu obiecaliśmy, że zrobimy wszystko aby szpital istniał i się rozwijał. Szpital zmienia swoje oblicze, stare budynki zyskują nową jakość. Pod względem prawnym jesteśmy też przygotowani do budowy nowego skrzydła – mówiła podczas oficjalnego otwarcia starosta ostrowiecki Marzena Dębniak.

Na zakup tomografu placówka dostała rządową dotację w wysokości 3,5 miliona złotych. Kolejne 500 tysięcy złotych na przebudowę starego SORu i stworzenie rehabilitacji covidowej.

– Wiele pieniędzy poszło z tak zwanego funduszu covidowego na różny sprzęt w województwie świętokrzyskim, ale miarą sukcesu zawsze są ludzie. Bardzo dziękuję, że tworzycie tutaj tak zgrany zespół. Patrząc na wszystkie parametry – ilu pacjentów, także „karetkowych” obsługujecie widać, że to jest bardzo dobrze prowadzona placówka – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

Tomograf pracuje już od tygodnia. Pierwsze badania zostały wykonane.

– Stary tomograf ma tylko 16 rzędów, nowy aż 80. W ciągu jednego obrotu uzyskujemy 128 warstw, co znacznie skraca czas skanowania. To w połączeniu z automatyczną strzykawką sprawia że, podajemy pacjentowi dużo mniej środka kontrastowego – wyjaśnia Magdalena Wójcik, inspektor ochrony radiologicznej w szpitalu. – To urządzenie wyróżniają także wysokiej jakości rekonstrukcje 3D oraz protokoły, których jeszcze nie wykonujemy, ale mam nadzieję, że już niedługo będziemy.

Dodaje, że ten sprzęt umożliwia również wykonywanie wirtualnej kolonoskopii a nawet badań kardiologicznych.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia