W świętokrzyskim banku dramatycznie brakuje krwi. Jest apel do krwiodawców o jej oddawanie

Fot. pixabay

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach apeluje do mieszkańców regionu o oddawanie krwi.

Tego najcenniejszego leku dramatycznie brakuje, osób oddających krew jest na początku roku mniej. Związane jest to między innymi z sezonem grypowym i większą ilością infekcji. Tymczasem potrzebujących przybywa.

– Bardzo dużo szpitali zgłasza teraz zapotrzebowanie na krew i jej składniki – mówi Wojciech Markiewicz, kierownik działu marketingu Centrum. – Dawców przychodzi znacznie mniej niż w grudniu. Stąd właśnie nasz apel do wszystkich osób, które mogą podzielić się tym cennym darem o oddawanie krwi. To nadal jest lek, którego nie da się wyprodukować albo zastąpić innym.

Pilnie potrzebna jest krew grup: O RhD –, O Rh +, A RhD –,

A Rh + oraz B RhD – i B Rh+. Potrzebują jej pilnie między innymi mali pacjenci oraz dorośli z oddziałów hematologicznych Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Brakuje niemal wszystkich grup krwi oprócz AB. Zachęcamy każdego kto skończył 18 lat i waży co najmniej 50 kilogramów, nie musi być oficjalnie honorowym krwiodawcą – apeluje Wojciech Markiewicz. – Zachęcamy do przyjścia do naszego Centrum Krwiodawstwa w Kielcach, a także oddziałów w Ostrowcu, Sandomierzu, Końskich i Skarżysku – Kamiennej.

Przypominamy, że krwiodawcy po oddaniu krwi przysługuje dwa dni wolnego, dziwięć czekolad, zwrot kosztów za dojazd do najbliższej placów służby krwi, a także bezpłatny 30 – dniowy bilet komunikacji miejskiej na terenie miasta Kielce.

W Ostrowcu krew oddawać można w dni powszednie w oddziale na ulicy Świętokrzyskiej 22 na 7 piętrze, w godzinach od 7 do 10.30. Kielecka placówka Centrum czynna będzie natomiast także w sobotę, 21 stycznia w godzinach od 8 do 13.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia