Rozliczenie PIT 2022

Zbliża się czas rozliczenia podatku dochodowego za rok 2022. Jeśli chcesz uniknąć stresu i niepewności, już teraz zacznij przygotowywać się do rozliczenia PIT. Chcesz się dowiedzieć jak samemu rozliczyć PIT, jak wygląda rozliczenie PIT przez Internet oraz od kiedy można rozliczyć PIT?

Urząd skarbowy rozliczenie PIT – jak rozliczyć PIT 2023?

PIT czy trzeba rozliczać? PIT (Polski Podatek Dochodowy od Osób Fizycznych) to podatek, który płacą osoby fizyczne w Polsce z tytułu dochodów uzyskanych w danym roku podatkowym. Jeśli chodzi o rozliczenie PIT w roku 2023, to będzie ono oparte na przepisach obowiązujących w tym roku. W Polsce istnieje kilka rodzajów formularzy PIT, które można wypełnić w celu rozliczenia podatku dochodowego. Do wyboru są formularze PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 oraz inne. Każdy z nich przeznaczony jest do rozliczenia określonego rodzaju dochodów, np. z tytułu pracy, działalności gospodarczej, renty czy emerytury.

Aby rozliczyć PIT w roku 2023, należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego, skorzystać z usług biura rachunkowego albo rozliczyć się samodzielnie, wypełniając odpowiedni formularz i przesyłając go do Urzędu Skarbowego. Można także skorzystać z elektronicznych narzędzi do rozliczania podatku, takich jak portal podatkowy e-Deklaracje czy Profil Zaufany.

Terminy rozliczenia PIT są różne w zależności od rodzaju deklaracji i sposobu jej składania. Najpopularniejszą deklaracją jest PIT 37, który należy złożyć w okresie od 15 lutego do 30 kwietnia. W roku kalendarzowym 2023 czas przeznaczony na złożenie PITu został przedłużony do 2 maja 2023, ponieważ 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Należy pamiętać, że rozliczenie PIT w roku 2023 dotyczy dochodów uzyskanych w roku 2022. Jeśli ktoś zgłosi się do Urzędu Skarbowego po terminie, może zostać naliczony dodatkowy podatek lub kara za zwłokę. Dlatego PIT rozlicz w odpowiednim czasie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Rozliczenie PIT z PITax.pl pomoże zaoszczędzić pieniądze

Jak się rozliczyć z podatku?

Rozlicz swój PIT szybko i wygodnie przez Internet. Skorzystaj z programu do rozliczeń podatkowych, takiego jak PITax.pl, który jest prosty i intuicyjny w obsłudze. Korzystając z programu masz pewność, że Twoje zeznanie podatkowe zostanie wypełnione poprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami. W razie jakichkolwiek wątpliwości możesz też skorzystać z dostępnej na stronie internetowej pomocy lub zasięgnąć porady specjalisty podatkowego.

PITax.pl umożliwiają rozliczenie podatku przez Internet, co znacznie przyspiesza proces składania zeznania i otrzymania ewentualnego zwrotu podatku. W przypadku składania zeznania w formie papierowej, musisz samodzielnie wydrukować i dostarczyć druk do Urzędu Skarbowego, co może być czasochłonne i uciążliwe.

Z PITax.pl rozliczysz PIT 37 online

Urząd Skarbowy rozliczenie PITu – jak rozliczyć PIT 37 online?

Aby rozliczyć e PITy 2023, możesz skorzystać z dostępnego od kilku lat systemu „Twój e-PIT”. Podatnik, który rozlicza PIT-37, PIT-38, PIT-36 lub PIT-36L po zalogowaniu na swoje konto znajdzie tam wstępnie wypełniony formularz. Po zapoznaniu możesz:

  1. zmodyfikować swoją deklarację – można np. uzupełnić ulgi lub wybrać inną organizację pożytku publicznego, dla której chcemy przekazać swój 1,5% podatku
  2. odrzucić całkowicie formularz i wypełnić deklarację samodzielnie
  3. nie dokonywać żadnych zmian i nie zatwierdzać go, wtedy wraz z upływającym terminem (2 maja 2023 roku) zostanie on automatycznie przekazany do Urzędu Skarbowego

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do rozliczenia PIT 37 online, możesz skontaktować się z Urzędem Skarbowym lub skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Rozliczenie PIT online jest szybkie i wygodne, ale musisz pamiętać o terminach i dokładnie wypełnić formularz według obowiązujących przepisów.

 

PIT-2 a rozliczenie roczne

PIT-2 to oświadczenie składane przez pracownika, które upoważnia pracodawcę do pomniejszania zaliczki w danym miesiącu o kwotę zmniejszającą podatek. Roczna kwota zmniejszająca podatek wynosi 3600 zł, jest to więc 300 zł miesięcznie. W praktyce, dzięki uwzględnieniu kwoty wolnej od podatku, pracownik otrzymuje wyższe miesięczne wynagrodzenie netto.

Twój pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek w trakcie roku, jeśli dotąd nie złożyłeś/aś PITu-2. Jest to równoznaczne z tym, że dopiero składając rozliczenie roczne, pomniejszysz podatek o kwotę 3600 zł.

Zobacz jak łatwo policzysz e PITy 2023 z PITax.pl

Kalkulator wynagrodzeń 2023

Kalkulator wynagrodzeń to narzędzie, które pozwala obliczyć wysokość wynagrodzenia netto lub brutto na podstawie wprowadzonych danych dotyczących składek i podatków oraz kwoty wynagrodzenia. Kalkulatory wynagrodzeń dostępne są zazwyczaj na stronach internetowych różnych instytucji i firm, takich jak np. ZUS, czy Ministerstwo Finansów.

Kalkulatory wynagrodzeń 2023 będą uwzględniać obowiązujące w tym roku przepisy podatkowe i składkowe. Warto jednak pamiętać, że kalkulatory te są narzędziami pomocniczymi i nie zawsze dokładnie oddają rzeczywistą wysokość wynagrodzenia, dlatego warto skonsultować się z ekspertem lub przeprowadzić obliczenia samodzielnie, korzystając z odpowiednich tabel i kalkulatorów.

Podziel się

Ważne wydarzenia