Nowa karetka dla ostrowieckiego pogotowia. Jest wygodna i nowoczesna

Fot. Anna Śledzińska

Ostrowiecki oddział Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach otrzymał nowy ambulans medyczny typu C.

To najnowocześniejszy typ ambulansu, przystosowany zarówno do transportu, jak i do zaawansowanego leczenia i monitorowania stanu zdrowia pacjentów.

– Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ nasze karetki systemowe są eksploatowane bardzo mocno. Jeżdżą praktycznie non stop – mówi Danuta Barańska, zastępca kierownika oddziału pogotowia ratunkowego w Ostrowcu.

Pojazd jest wyposażony między innymi w defibrylator, nosze transportowe i krzesełko, deskę ortopedyczną, unieruchomienia pediatryczne, butle tlenowe i respiratory transportowe. Ma też inne – mniej oczywiste udogodnienia, jak wysuwany stopień, który ułatwi wchodzenie do środka na przykład osób starszych czy mających problem z poruszaniem się.

– Jest bardzo dobra amortyzacja. Pacjent na noszach lub siedzący będzie miał większy komfort podczas transportu do szpitala. Karetka jest nowa, jeszcze pachnie fabryką i pod każdym względem nowoczesna – mówi Danuta Barańska. Dodaje, że dofinansowanie do zakupu pojazdu to między innymi zasługa radnej wojewódzkiej Magdaleny Zieleń.

Koszt zakupu ambulansu z jego wyposażeniem to około 840 tysięcy złotych. Samorząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na to 612 tysięcy złotych.

Ratownicy ostrowieckiego pogotowia ratunkowego wyjeżdżają w ciągu doby od 35 do nawet 50 razy. Nie tylko do wypadków i stanów zagrożenia życia, ale często też do pacjentów w mniej poważnymi dolegliwościami. Obsługują zarówno powiat ostrowiecki, jak i ościenne. Do dyspozycji mają jedną karetkę specjalistyczną, cztery podstawowe i dodatkowo pojazdy transportowe.

/sla/

Ważne wydarzenia