Elektryczne autobusy wyjadą na trasy w poniedziałek

Fot. Anna Śledzińska

W czwartek, 5 stycznia jeden, a od poniedziałku wszystkich osiem autobusów elektrycznych Miejskiego Zakładu Komunikacji, wyjedzie na trasy w powiecie ostrowieckim.
Spółka ma tym samym 23 nowe pojazdy, które zastąpiły wysłużony tabor. Jak już wielokrotnie informowaliśmy, to element realizowanego w mieście projektu „Ekologiczny transport miejski”.
– Wartość tych autobusów razem z pięcioma stacjami do ładowania to ponad 20 milionów złotych. To autobusy w pełni elektryczne, na pełnym doładowaniu mogą przejechać ponad 200 kilometrów – poinformował na konferencji prasowej w czwartek prezydent Ostrowca Jarosław Górczyński.
Autobusy MAN to pierwsze elektryki w posiadaniu ostrowieckiej spółki, ale dołączyć do nich mają w drugiej połowie roku 12- metrowe autobusy Yutong. Wcześniej w taborze znalazły się hybrydy Solarisa i MANy z silnikiem diesla.
Jarosław Kateusz, prezes MZK podkreśla, że Ostrowiec jest pierwszym miastem w województwie, które posiada prawdziwie zeroemisyjny tabor.
– Osiem autobusów, które już mamy spowoduje, że w okresach świątecznych i w niedziele będzie tylko zeroemisyjny tabor. Tyle bowiem pojazdów wyjeżdża w tych dniach. Jeśli uda się zrealizować ten czwarty etap to będziemy mieli 17 autobusów zeroemisyjnych na 23 wykorzystywane na co dzień do obsługi tras. Jest też plan założenia fotowoltaiki na terenie bazy, dzięki czemu będziemy już w pełni ekologiczni.
Jednocześnie spółka wdraża – choć nie bez problemów – system elektronicznej karty miejskiej, która pozwoli na mobilne kupowanie biletów. Na razie uruchomiono dwa punkty jej wydawania – w siedzibie MZK na ulicy Samsonowicza oraz w Ostrowieckim Browarze Kultury.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia