Świece okopowe wyprodukują dla Ukrainy działacze Polski 2050 z Ostrowca. Pomóc może każdy

fot. FB/Kamil Stelmasik

Działacze Polski 2050 Szymona Hołowni z Ostrowca Świętokrzyskiego włączają się w ogólnopolską inicjatywę stowarzyszenia produkcji świec okopowych dla walczących o wolność Ukraińców i organizują zbiórkę potrzebnych materiałów – puszek i parafiny ze starych świec.

– Jest to stara metoda produkcji świec, która polega na tym, że zwiniętą tekturę karbowaną zwija się w puszce, formułuje knot i zalewa parafiną z rozpuszczonych końcówek starych świec. One dają ciepło, dają światło, można z nich korzystać w różnych miejscach i długo się palą i mam nadzieję, że akcja w Ostrowcu się powiedzie i uda nam się ich bardzo dużo wyprodukować -mówi Kamil Stelmasik ze stowarzyszenia.

W inicjatywę włączyło się wiele organizacji i grup – także mieszkających w Ostrowcu Ukraińców – którzy deklarują pomoc w produkcji świec okopowych. Dostarczyć potrzebne puszki, parafinę, stare, zużyte świeczki może jednak każdy. Wystarczy skontaktować się z Kamilem Stelmasikiem za pośrednictwem mediów społecznościowych i umówić zasady przekazania zebranych materiałów. Przygotowane okopowe świece w połowie stycznia trafią najpierw do Lwowa, skąd dalej pojadą na front. – Nie tak dawno, jako Polska 2050 udało nam się kupić za ponad 2 tysiące złotych generator prądotwórczy, czyli rzecz niezbędną do funkcjonowania dziś w Ukrainie. Wiemy co tam się dzieje, jak mieszkańcy są odcinani od dostaw energii. Staramy się organizować taką celowaną pomoc, stąd także pomysł z produkcją okopowych świec – opowiada Kamil Stelmasik.

/mag/

Ważne wydarzenia