Próba oszustwa na kryptowaluty. Policjantka z Opatowa nagrała rozmowę z „konsultantem”

Fot. pixabay

Oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Opatowie nagrała rozmowę z mężczyzną, który podając się za konsultanta usiłował jej wmówić, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty.

Sytuacja miała miejsce 21 grudnia. Na prywatny numer policjantki zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się jako pracownik firmy zajmującej się inwestycjami. „Konsultant”, z wyraźnym wschodnim akcentem, próbował wmówić funkcjonariuszce, że w przeszłości inwestowała w kryptowaluty. Według zapewnień mężczyzny, pieniądze zgromadzone na „rachunku” przyniosły zysk i aby wypłacić należność wystarczy jedynie kilka chwil.

Oszust poinformował, że zysk wynosi około 20 tysięcy złotych i by uwiarygodnić opowieść powoływał się na Komisję Nadzoru Finansowego. Chciał też zainstalować na pulpicie rozmówczyni specjalną aplikację Team Viewer, która – co trzeba pamiętać – służy do zdalnego sterowania systemem operacyjnym komputera czy smartfona.

Tym razem trafił na osobę, która na co dzień ma do czynienia z ofiarami oszustów. Opublikowała fragmenty nagrania właśnie po to, by uzmysłowić, jak takie rozmowy mogą przebiegać. Przypomina, że należy pozostać czujnym szczególnie w sytuacji, gdy ktoś chce od nas pieniędzy lub usiłuje wmówić, że je zdalnie zarobiliśmy lub wygraliśmy. W takiej sytuacji najlepiej się rozłączyć i zawiadomić odpowiednie służby.

Publikujemy nagranie, które upubliczniła opatowska policja.

Ważne wydarzenia