Kolejna partia nowych autobusów już w Ostrowcu. To pojazdy w pełni elektryczne

Do Ostrowca Świętokrzyskiego, przed świętami dotarła kolejna dostawa nowych autobusów dla Miejskiego Zakładu Komunikacji.

Tym razem jest to osiem elektrycznych pojazdów wyprodukowanych w fabryce MAN w Starachowicach.

– Są to autobusy w 100 procentach elektryczne, to będzie całkowita nowość na naszym rynku. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że w całym powiecie ostrowieckim zarejestrowanych jest 10 samochodów elektrycznych. Teraz dojdzie osiem naszych autobusów. Będziemy więc mieć 18 pojazdów elektrycznych na cały powiat – mówi Jarosław Kateusz, prezes MZK w Ostrowcu.

Pojazdy mają 12 metrów długości i na ulice mają wyjechać w połowie stycznia. Fabryka MAN dostarczyła już w tym roku do Ostrowca autobusy z silnikiem diesla. Wcześniej na ostrowieckie ulice trafiły hybrydy Solarisa. Wszystkie – także te nowe – mają barwy pomarańczowo- czarne.

– Są bardzo zbliżone do diesli, ale jednak nieco różnią się wyglądem. Przede wszystkim mają niebieski pasek informujący o tym, że to e- MAN. Są też nieco wyższe, bo na górze mają baterie – mówi prezes Kateusz.

Wszystkie zakupy dotyczące nowych autobusów, a ostatnim przypadku również stacji ładowania dla nich, kupione zostały w ramach projektu „Ekologiczny Transport Miejski”.

Do nowego taboru dołączyć ma na przełomie sierpnia i września 2023 roku jeszcze dziewięć autobusów Yutong, produkowanych przez firmę Busnex. Będą miały dziewięć metrów długości i również napęd w pełni elektryczny.

A z nowym rokiem Miejski Zakład Komunikacji wdrożyć ma kolejne elementy projektu – na początek Ostrowiecką Kartę Komunikacyjną i e-bilet oraz interaktywne tablice informujące o czasie oczekiwania na autobus – na razie na sześciu przystankach.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia