W 'Bronku” piszą listy w obronie osób, których prawa są łamane. To akcja Amnesty International

Maraton Pisania Listów w obronie osób, których prawa są łamane trwa dziś w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Szkoła włącza się w akcję organizowaną przy okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka przez Amnesty International od wielu lat.

– W tym roku motywem przewodnim maratonu jest temat związany z wolnością zgromadzeń. Celem jest wsparcie osób, które są atakowane z powodu ich pokojowego aktywizmu i sprzeciwu wobec naruszeń praw człowieka – mówi Robert Warda, dyrektor szkoły i podkreśla, że wydarzenie jest otwarte dla osób, które chcą się włączyć w inicjatywę. – Nasza młodzież już pisze listy, a wszystkich chętnych zapraszamy do nas od godziny 11.00 do około 15.00 – zachęca.

– Mamy specjalne stoisko na parterze budynku i od samego rana listy piszą już nasi uczniowie – mówi nauczyciel Artur Tofil. – Rok temu napisaliśmy w naszej szkole ponad 1 tysiąc listów i w tym roku zainteresowanie też jest bardzo duże – dodaje.

W ramach akcji list można napisać do jednej z dziesięciu osób wskazanych przez Amnesty International. – W tym roku swój list napiszę do Aleksandry Skoczylenko, rosyjskiej artystki, która sprzeciwiła się agresji Rosji na Ukrainę. W swoim lokalnym supermarkecie podmieniła ceny na informacje o napaści Rosji na Ukrainę. Chciała, żeby jej rodacy wiedzieli, że to Ukraina jest atakowana, a Rosja jest agresorem. Została zatrzymana i jest przetrzymywana w areszcie, w urągających godności warunkach. Grozi jej też do 10 lat więzienia – mówi uczennica Ada Siudy.

Nauczycielska Marzena Kusal zauważa, że Maraton pisania listów ma duże znaczenie nie tylko dla adresatów, ale także dla autorów. – Ta inicjatywa uczy i jest bardzo ważna dla młodzieży, bo mają możliwość zwrócenia uwagi na sprawy, które są ważne – mówi.

Do tegorocznego maratonu pisania listów w obronie praw człowieka włączyły się wcześniej także Biblioteka Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, Centrum Kształcenia Ustawicznego, Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego i szkoła podstawowa Nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie.

/mag/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia