Drużyna Zbycha szuka jego bliźniaka genetycznego. To może być każdy z nas i każdy może pomóc

Mieszka od 40 lat w przymorskim Wejherowie, ale pochodzi z Ostrowca Świętokrzyskiego i to Ostrowiec – jak podkreśla – jest jego ukochanym miejscem na ziemi. W obu miastach rozpoczęła się walka o życie Zbigniewa Chuchały, u którego zdiagnozowano ostrą białaczkę szpikową.

– Tata bardzo potrzebuje szpiku i jedyną szansą na jego całkowite wyleczenie jest jego przeszczep, więc bardzo intensywnie poszukujemy dawcy, czyli bliźniaka genetycznego – mówi Natalia Derewicz-Patoka, córka Zbigniewa Chuchały.

Bliscy i przyjaciele namawiają do rejestrowania się w bazie dawców szpiku DKMS. Organizowane są akcje rejestracji. W Ostrowcu zaplanowano taką akcję w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, czyli w dawnej 'Samochodówce’ 18 listopada o 10.00.

– Szukając dawcy szpiku dla jednej osoby, tak naprawdę szukamy dawcy dla wszystkich chorych na całym świecie. Nigdy nie wiemy, w którym momencie taka choroba spotka nas lub naszych bliskich. Tata przez wiele lat był zarejestrowany w bazie dawców szpiku i teraz okazuje się, że on sam potrzebuje tego szpiku dla siebie – opowiada pani Natalia i zachęca do rejestrowania się w bazie dawców DKMS. Uczynić to można w każdej chwili. Wystarczy wejść na stronę internetową fundacji i zamówić pakiet rejestracyjny, który przyjdzie do nas pocztą. Pobranie wymazu śliny nic nie kosztuje – próbki i wypełnione dokumenty odsyłamy bezpłatnie, a możemy uratować komuś życie – być może Zbigniewowi Chuchale.

Na facebooku powstała strona internetowa – 'Drużyna Zbycha Bądź Dobrym Człowiekiem’. Tam więcej informacji.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia