Warsztaty onkologiczne dla młodzieży i dorosłych. Jeszcze trwają zapisy

Warsztaty Świadomości Onkologicznej przeprowadzone zostaną w ostrowieckich szkołach w ramach programu „Akademia Pełna Zdrowia”. Starostwo Powiatowe zaprasza też dorosłych mieszkańców na spotkanie i rozmowy o profilaktyce.

Młodzież ze wszystkich szkół średnich spotka się z Katarzyną Majką, położną ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Skierowana do niej profilaktyka pierwotna ma uczulić na tematykę chorób nowotworowych, szczególnie w zakresie raka piersi, szyjki macicy i jąder.
– To trzy zagadnienia, które powinny być już na etapie szkolnym wśród młodzieży poruszane. Żeby wiedziała co robić, by zapobiegać chorobom, a także co robić gdy ewentualnie choroba się pojawi – wyjaśnia Katarzyna Majka. – Są to osoby, które już podejmują pierwsze kontakty seksualne, a wiemy na przykład, że rak szyjki macicy w dużym stopniu jest spowodowany wirusem HPV, który przenosi się drogą płciową. Tematyka nowotworów piesi też może być ciekawa dla dziewcząt, które są na etapie dojrzewania i poznawania swojego ciała.

Dorośli mieszkańcy powiatu ostrowieckiego mogą jeszcze do wtorku, 18 października zapisać się na spotkanie, które odbędzie się w środę, 19 października o godzinie 16.30 w Zespole Szkół numer 3 (dawny THM).
– Tu skupimy się na szerszym spektrum, ponieważ im starsze osoby, tym większe jest ryzyko wystąpienia u nich chorób nowotworowych. Jest ich niestety coraz więcej – mówi Katarzyna Majka.
Zapisy na warsztaty są przyjmowane pod numerem telefonu 41 247 61 30.

/sla/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia