Kapsuła z aktem erekcyjnym na pamiątkę budowy sali koncertowej

W najbliższy poniedziałek symboliczne wydarzenie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Ostrowcu Świętokrzyskim – uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego i wmurowanie go w powstającej sali koncertowej.

– Jest to dokument informujący o realizowanej inwestycji, którego celem jest przekazanie tej informacji dla przyszłych pokoleń. Ten akt umieścimy w specjalnej kapsule, która zostanie wmurowana na oczach zaproszonych gości – mówi Ewa Jurkowska-Siwiec, dyrektor szkoły muzycznej. Kopia dokumentu zostanie w szkole. W wydarzeniu udział wezmą przedstawiciele władz lokalnych i ministerstwa kultury, które jest organem prowadzącym tę szkołę artystyczną. Kapsuła z aktem erekcyjnym zostanie poświęcona, a w szkolnej sali kameralnej wystąpią młodzi artyści.

Dyrektor Jurkowska-Siwiec przypomina, że tę ważną dla szkoły inwestycję przyszło im realizować w bardzo trudnych czasach. -Inwestycja rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy szalała pandemia koronawirusa. Później poważne problemy przyniosła wojna, bo wielu pracowników firmy, która podjęła się budowy sali to byli obywatele Ukrainy, a teraz obawą dla inwestorów są szalejące ceny i niepewność firm, które ostrożnie podchodzą do zamówień. Choć mamy ze strony Centrum Edukacji Artystycznej zapewnienie finansowania trzeciego, ostatniego etapu robót, to z obawą patrzę w przyszłość – zaznacza. – Prowadzona jest teraz optymalizacja dokumentacji projektowej. To ważne, aby dostosować dokumentację z 2013 roku do obecnych cen i warunków. Jeżeli wszystko sprawnie pójdzie, to przetarg ogłosimy jeszcze w tym roku, a budowa mogłaby się zakończyć pod koniec przyszłego roku lub na początku kolejnego – dodaje dyrektor Jurkowska-Siwiec.

W ramach drugiego etapu inwestycji wykonywana jest obecnie elewacja obiektu, budowa przyłączy i instalacji, zagospodarowane ma zostać otoczenie. Trzeci etap to prace wykończeniowe.

Budowa sali koncertowej pierwotnie miała kosztować 18 milionów złotych, ale pierwsze dwa etapy to już ponad 10 milionów, a ostatni będzie najbardziej kosztowany. Niedawne szacunki mówiły o 15-16 milionach złotych.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia