MIG jednak na sprzedaż, ale może zostać w mieście. Chce go kupić kolekcjoner z Ostrowca

Ostrowiecka Spółdzielnia Mieszkaniowa nie rezygnuje z planów sprzedaży MIG-a z osiedla Pułanki. Propozycja prezydenta miasta, żeby wstrzymać się z taką decyzją i poszukać funduszy unijnych na budowę nowego wspornika dla uziemionego samolotu nie spotkała się z pozytywną reakcją.

– Rada Nadzorcza utrzymała w mocy poprzednią uchwałę wyrażającą zgodę na sprzedaż samolotu. Będziemy rozmawiać z oferentami, czy podtrzymują je i negocjować warunki sprzedaży – informuje Marek Zaręba, prezes Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

Zarząd spółdzielni wyboru najlepszej oferty chce dokonać w ciągu dwóch tygodni. Na pewno nie sprzeda MIG-a muzeum z Czech, które zaoferowało najwyższą kwotę 100 tysięcy złotych. Sprzedaży samolotu za granicę sprzeciwił się świętokrzyski konserwator zabytków. -Zostaliśmy powiadomieni, że nie wolno wywozić poza granice kraju takich obiektów, gdy mają ponad 50 lat i są warte ponad 30 tysięcy złotych, więc za granicę samolot nie poleci – przyznaje prezes Zaręba.

Poważnie zainteresowany kupnem samolotu jest Krzysztof Wojtas, kolekcjoner i ostrowczanin. To on powiadomił konserwatora o możliwości wywiezienia obiektu z kraju. Sam złożył ofertę kupna, bo chciałby, żeby MIG został w mieście. – Samolot od dziecka kojarzy się dobrze mieszkańcom miasta, także mi. Sam jestem pasjonatem, kolekcjonerem prywatnym i postanowiłem, że zrobię coś, żeby ten samolot tutaj został. Gdyby nie ja, to na pewno samolot zostałby wywieziony z Ostrowca – wyjaśnia.

Pan Krzysztof o swoich planach rozmawia z prezesem OSM. Chce kupić MIG-a, wybudować za własne pieniądze cokół i posadowić go na działce przy ulicy Letniej. To boczna od Iłżeckiej, tuż za ogródkami działkowymi. Podkreśla, że ma świadomość wszystkich kosztów i trudności związanych z przewiezieniem samolotu, zaprojektowania cokołu, tak, żeby samolot zmieścił się na działce i był widoczny z ulicy. Liczy, że jego oferta dla władz spółdzielni będzie najbardziej atrakcyjna.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia