Na wesoło i na ludowo w Parku Miejskim. Mieszkańców bawiły Koła Gospodyń Wiejskich

Ludowe przyśpiewki i smaczne potrawy, królowały w niedzielę w Parku Miejskim w Ostrowcu. Po raz pierwszy odbył się tam, organizowany oddolnie, festiwal Kół Gospodyń Wiejskich.

Zabawę przygotowały Miejskie Centrum Kultury razem z 12 Kołami Gospodyń Wiejskich z gminy Bodzechów. Ich stoiska z przygotowanymi przysmakami były dosłownie oblegane.
– Miałyśmy bardzo pyszne ciasta, które zniknęły bardzo szybko. Bardzo nam miło, że tak smakowały- mówi Elżbieta Chudziak z Koła Gospodyń Wiejskich w Sarnówku.- Było ptasie mleczko, trzy rodzaje serników, ciasto ze śliwkami, z orzechami. Mamy oczywiście chleb ze smalcem i ogórkiem oraz pasztet wieprzowo- wołowy.

Dodaje, że festiwal to zwieńczenie kilkunastu miesięcy wspólnej pracy w ramach „Spotkań z tradycją” przygotowanych razem z Miejskim Centrum Kultury.
– My byliśmy wzięci na pierwszy ogień, robiłyśmy pączki na Tłusty Czwartek. Wyszło fajnie, potem kolejne koła robiły swoje spotkania z tradycją- mówi.
Podczas festiwalu mieszkańcy Ostrowca i całego powiatu, mieli okazję poznać zarówno zwyczaje i tradycje świętokrzyskiej wsi, jak i na przykład spotkać znajomych. Także takich, których nie widzieli od lat.
– Przyszliśmy popatrzeć na Koła Gospodyń Wiejskich, ponieważ mąż kiedyś woził panie na różne imprezy i występy. Udało się spotkać kilku znajomych- wyjaśnia Wanda Adamek, która na imprezie była razem z mężem Ryszardem.

W trakcie festiwalu pokazano przygotowane na przestrzeni ostatnich dwóch lat filmy o najważniejszej obrzędowości regionu, takich jak wypiekanie chleba, czy darcie pierza. Były stoiska rękodziełem, a kulminacją prezentacja świętokrzyskiego wesela w wykonaniu członków Kół Gospodyń Wiejskich. Na zakończenie wystąpił folkowy zespół Drewutnia.

/sla/

Podziel się

Ważne wydarzenia