Miasteczka Zdrowia, a w nich konsultacje lekarzy onkologów oraz szereg bezpłatnych badań. Startuje Onko Tour

Wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów, którzy pokonali raka oraz lekarzy, pielęgniarek i urzędników odpowiedzialnych za kwestie ochrony zdrowia. Ma zachęcać Polaków do profilaktyki oraz wspierać chorych w walce z nowotworami.

– I pokazać, że z rakiem można wygrać – mówi Beata Szczepanek, rzeczniczka świętokrzyskiego oddziału NFZ-et, współorganizatora imprezy. – Dlatego nie jest to typowy start rajdu, ale towarzyszy mu miasteczko zdrowia. Będzie w nim kilka namiotów, w których będą wykonywane badania, udzielane porady i konsultacje lekarskie oraz przeróżne prozdrowotne prezentacje – wylicza. W tym roku miasteczko zdrowia w województwie świętokrzyskim stanie w dwóch miejscach. Oprócz Kielc, także w Busku – Zdroju, przez który prowadzi trasa przejazdu rowerzystów.
W sobotę 6 sierpnia miasteczko czeka na Rynku w Kielcach, z kolei w Busku – Zdroju stacjonować będzie w niedzielę – przy Buskim Centrum Kultury. – Ciekawym doświadczeniem będzie dmuchany model jelita grubego, do którego będzie można wejść i niejako od środka zobaczyć jak ono wygląda, co w nim może stać się zarzewiem choroby. Na Rynku stanie cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, gdzie panie będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne i badanie piersi. Na mobilnym stanowisku profilaktycznym świętokrzyskiego oddziału NFZ będzie można, między innymi wyrobić kartę ubezpieczenia EKUZ, potwierdzić profil zaufany, skorzystać z konsultacji w sprawie programów profilaktycznych, czy poznać program „Profilaktyka 40+” oraz inne programy profilaktyczne finansowane przez NFZ – wylicza Beata Szczepanek.
I dodaje, że pacjenci będą mogli zasięgnąć porad dotyczących nie tylko profilaktyki nowotworowej, ale także szeroko pojętego zdrowia. M.in. dostępne będzie badanie masy ciała, które określi wiek metaboliczny naszych organów. Pracownicy NFZ-etu będą zachęcać do skorzystania ze specjalnego portalu, poświęconego tematyce zdrowego odżywiania. – Portal ten Diety NFZ cieszy się bardzo dużą popularnością, bo jest indywidualnie dopasowany do pacjenta. Jest darmowy i bardzo wygodny dla pacjenta, bo są tam nie tylko przepisy, ale i listy zakupów – podkreśla Beata Szczepanek. Pracownicy NFZ-etu pomogą także założyć w telefonie IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta, w którym znaleźć można aplikację 'Moje fizjo’ z zestawem ćwiczeń pomagających przy bólach kręgosłupa, bioder, czy stawów.
O tym, jak ważna jest profilaktyka i diagnostyka nowotworów opowiedzą: prof. Beata Kręcisz – kierownik Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach, dr n.med. Agnieszka Radowicz-Chil- specjalista patomorfologii, koordynator Colorectal Cancer Unit ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, dr n.med. oraz Leszek Smorąg – ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, dr Paweł Steckiewicz – specjalista chorób wewnętrznych i hematologii z Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku ŚCO.
Przypomnijmy, że miasteczko zdrowia na Rynku w Kielcach działać będzie w sobotę od 10 do 17, a w niedzielę w Busku 10 do 16.
Organizatorem rajdu Onko Tour jest Fundacja 'Pokonaj raka’, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Narodowy Fundusz Zdrowia.
/joge/

Ważne wydarzenia