Szybki internet w gminie Bodzechów. W kolejnych miejscowościach zakładany jest światłowód

Źródło: firma Nexera

Światłowód zakładany w Szewnie da mieszkańcom dostęp do szybkiego internetu. To kolejna miejscowość w gminie Bodzechów, gdzie montowana jest taka instalacja. Po kilku latach wreszcie realizacji doczekał się projekt Ministerstwa Cyfryzacji – zaprojektowania i wybudowania szybkiego światłowodu na terenach wiejskich i w miastach Polski Wschodniej.

– Ten światłowód może służyć do dostarczania internetu wszystkim operatorom – zaznacza Jarosław Kawiński, kierownik referatu techniczno – inwestycyjnego Urzędu Gminy Bodzechów. – Jeżeli w domu korzystaliśmy np. z usług T-Mobile czy Orange czy też innego operatora to możemy zwrócić się do niego z informacją, że jest wybudowany światłowód albo poinformować ich, że chcemy z niego skorzystać i wtedy sam operator sprawdzi, czy ten światłowód jest już przy naszym domu i czy możemy się do niego podpiąć. Światłowód zapewnia bardzo dużą przepustowość, a co za tym idzie szybkość sygnału nie tylko telefonicznego ale i telewizyjnego – wyjaśnia.
Infrastrukturę buduje firma Nexera. Światłowód jest już w Sarnówku, Dębowej Woli, gdzie były ogromne problemy z dostępem do internetu, także w Bodzechowie, Goździelinie, Denkówku, budowany jest w Magoniach. Ale okazuje się, że do niektórych posesji nie zostanie doprowadzony. – Niestety, my jako gmina nie mieliśmy wpływu na to, gdzie zostanie zaprojektowany światłowód. To uzgadniał Świętokrzyski Urząd Wojewódzki i, nie ma co ukrywać, również brał pod uwagę względy komercyjne, – zaznacza kierownik Kawiński. – Te linie są prowadzone głównie do dużych skupisk budynków, nie do pojedynczych posesji oddalonych od głównej drogi. Mieszkańcy często do nas dzwonią z pytaniem co zrobić, by mogli też się podłączyć do tej sieci. Niestety, my nie możemy w żaden sposób pomóc. To nie jest zadanie własne gminy i nie możemy rozbudować tej infrastruktury. Mieszkańcy muszą w tej sprawie rozmawiać z instalatorem sieci – tłumaczy.
Jednak w związku z tym, że w wielu miejscach przybywa domów wykonawca sieci światłowodowej nie wyklucza, że z czasem taką instalację rozbuduje. – I w niektórych miejscowościach tak się stało, że widząc korzyści firma doprojektowywała kolejny kawałek sieci – mówi Jarosław Kawiński.
/joge/

Ważne wydarzenia