Duże pieniądze na 'własną firmę z powerem” od Krzemiennego Kręgu

Czterdziestu młodych i dopiero poszukujących pracy mieszkańców województwa świętokrzyskiego przed trzydziestką otrzyma wsparcie finansowe na założenie własnej działalności gospodarczej. To dzięki udziałowi w projekcie Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg 'Własna firma z POWERem’, który finansowany jest ze środków unijnych.

– Aby uzyskać takie środki finansowe trzeba było wziąć udział w serii warsztatów na temat prowadzenia działalności gospodarczej, w tym z zakresu tworzenia biznes planów – mówi Jarosław Kuba, prezes LGD Krzemienny Krąg.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 57 osób, których opracowane biznes plany oceniała specjalna komisja rekrutacyjna. Z najlepszą czterdziestką wczoraj podpisane zostały umowy o dofinansowaniu każdego z przedsięwzięć kwotą 20 tysięcy złotych. Uczestnicy mogą także liczyć na wypłatę tzw. wsparcia pomostowego w wysokości 18 tysięcy złotych – wypłacanego w miesięcznych ratach przez pół roku. Może przeznaczać na pokrycie tzw. kosztów pośrednich, a więc na przykład czynszu, kosztów zatrudnienia księgowego czy opłatę pełnych składek ZUS.

– Jeżeli chodzi o profil działalności gospodarczej obierany przez kobiety to najpopularniejszy jest sektor beauty, a więc  stylizacja paznokci, fryzjerstwo. Mężczyźni celowali z kolei w dziedziny związane z budownictwem czy sektorem eventowym – dodaje prezes Kuba.

Mariola Walak dzięki dotacji kupi przyczepę kempingową z fotobudką. Liczy, że będzie świadczyć usługi na wielu różnych imprezach. – Udział w tym projekcie przede wszystkim dał mi odwagę i możliwość, bo do rozpoczęcia takiej działalności są potrzebne pieniądze – zaznacza.

Lokalna Grupa Działania 'Krzemienny Krąg” projekt realizowała w partnerstwie z Fundacją Możesz Więcej.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia