W edukację wciąż trzeba inwestować – mówi szefowa gminnej oświaty w Bodzechowie

Źródło: UG Bodzechów

– Korzystamy ze wszelkich możliwych programów, które mogą uatrakcyjnić i pomóc w edukacji szkolnej naszych dzieci – mówi Sylwia Masternak, kierowniczka Gminnego Centrum Oświaty w Bodzechowie, podsumowując miniony rok szkolny. Dodaje, że chyba największą popularnością wśród uczniów cieszy się projekt 'Każdy chwat z komputerem za pan brat’.

Gmina pozyskała 410 tysięcy złotych i nie dokładała do niego z budżetu, bo wkładem własnym było udostępnienie sal i organizacja zajęć.
– Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach z programowania, kodowania, robotyki projektowania z wykorzystaniem długopisów 3D i do tych celów zostały kupione roboty, drukarki 3 D. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem – mówi Sylwia Masternak. Program będzie kontynuowany od września, a realizowany jest w czterech szkołach.
Z kolei szkoła w Sarnówku pozyskała 9,5 tysiąca złotych na program 'Posiłek w szkole i w domu’. Dzięki temu została doposażona stołówka szkolna.
Wszystkie szkoły w gminie brały też udział w 'Narodowym programie czytelnictwa’. Pozwoliło to na doposażenie bibliotek m.in. w nowe książki. Wartość projektu to 32 tysiące złotych, z czego gmina dołożyła 8 tysięcy.
– Biblioteki zostały również wyposażone w książki dla osób słabowidzących, regały, a także kupiliśmy nagrody dla czytelników – podkreśla Sylwia Masternak.
Jednym z większych programów realizowanych w gminnych szkołach jest projekt 'Laboratoria przyszłości’ o wartości 230 tys. zł., za które urządzono pracownie.
– I to takie bardzo ciekawe rzeczy, ponieważ powstała pracownia krawiecka i robótek ręcznych, pracownia kulinarna, pracownia druku 3D i robotyki, a także studia audio i video. We wszystkich szkołach w gminie te pracownie już funkcjonują. Cieszą się ogromnym powodzeniem. Dzieci wykorzystują je w ramach normalnych zajęć ale także zajęć pozalekcyjnych – podkreśla szefowa gminnej oświaty.
Ostatnim programem, w którym uczestniczyli uczniowie jest projekt 'Poznaj Polskę’. Dzięki pozyskanej dotacji w wysokości 15 tysięcy zł dzieci zwiedzały m.in. Kraków, Wieliczkę, Warszawę, Opatów poznając historię kraju, niezwykłych odkryć i zdobyczy nauki.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia