E-urząd ma obsłużyć mieszkańców gminy Bodzechów

400 tysięcy złotych przeznaczy samorząd Bodzechowa na przygotowanie urzędu do elektronicznej obsługi mieszkańców. W ramach tych środków kupiony zostanie sprzęt IT: komputery, drukarki, notebooki, szybkie skanery i przede wszystkim oprogramowanie.

– Zamysłem tego jest, by jak najwięcej usług dla mieszkańców można było realizować bez potrzeby odwiedzania przez nich urzędu. I do tego konieczne jest wprowadzenie tak zwanego systemu e-urzędu, ale my musimy sie najpierw do tego dobrze przygotować – mówi Robert Burda, kierownik działu obywatelsko – gospodarczego Urzędu Gminy Bodzechów.
W drugim etapie urząd musi dostosować systemy, którymi obecnie dysponuje do nowo wprowadzanych tak, by całość obsługi dla urzędników i interesantów była funkcjonalna.
Wdrożenie 'Cyfrowej gminy’ da możliwość założenia własnego konta każdemu mieszkańcowi. Przez internet będzie mógł sprawdzić swoją sytuację we wszystkich sprawach, które wiążą się z zamieszkiwaniem na terenie gminy Bodzechów.
– Tam będzie możliwość podejrzenia stanu wszystkich opłat i z poziomu własnego konta będzie możliwość dokonania płatności podatków np. od nieruchomości, rolnych, zapłaty za śmieci, złożenie deklaracji śmieciowych i tego typu rzeczy – wylicza kierownik Burda.
Ważnym elementem 'Cyfrowej gminy’ jest cyberbezpieczeństwo, czyli przygotowanie systemu na wszelkie sytuację związane z ewentualnymi próbami wyłudzenia danych, czy prób paraliżu pracy jednostek samorządu.
– W ostatnich latach, miesiącach mamy wiele przykładów prób włamania się do systemów. Zwłaszcza teraz, gdy mamy wojnę na naszej wschodniej granicy kładziony jest mocny nacisk na zabezpieczenie naszych danych – podkreśla Robert Burda.
Obsługę elektroniczną mieszkańców urząd gminy w Bodzechowie chce wprowadzić do końca przyszłego roku.
/joge/

Podziel się

reklama

Ważne wydarzenia