Wielki mural na ścianie Izby Pamięci Cukrownictwa odsłonięty

’Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości’ to tytuł muralu o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych, który powstał na ścianie Izby Pamięci Cukrownictwa w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mural został dziś uroczyście odsłonięty, a sama inicjatywa wpisuje się w projekt, jaki z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości realizuje Fundację Krajowej Spółki Cukrowej.

– Pierwszym etapem projektu było otwarcie wystawy pod tytułem 'Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości’. Otworzyliśmy ją w listopadzie ubiegłego roku. Dziś mamy takie symboliczne otwarcie muralu. Kolejnym krokiem będzie utworzenie strony internetowej Izby Pamięci Cukrownictwa z audio-przewodnikami i wystawą wirtualną – mówi Szymon Smajdor, rzecznik prasowy Krajowej Grupy Spożywczej.
Mural przedstawia Henryka Łubieńskiego i Leona Przanowskiego. Ten pierwszy był między innymi założycielem Cukrowni w Częstocicach i Huty Klimkiewiczów, ale też wielu innych dużych zakładów przemysłowych. W czasie powstania listopadowego sprowadzał dla powstańców ekwipunek żołnierski, broń i uzbrojenie. Leon Przanowski to z kolei twórca m.in. Lubelskiego Towarzystwa Rolniczego i dwóch innych cukrowni, a także powstaniec styczniowy, działacz społeczny i oświatowy, kawaler Orderu Virtuti Militari. Na muralu widnieje także budynek cukrowni. – To nie jest oczywiście Cukrownia Częstocice, a Cukrownia Izabelin w Glinojecku. 28 stycznia 1863 roku, a więc zaraz po wybuchu powstania, wyruszył stąd oddział powstańczy złożony z 260 osób i w większości byli to pracownicy cukrowni – opowiada Waldemar Brociek, kustosz Izby Pamięci Cukrownictwa.
Warto dodać, że mural jest wykonany przez firmę Wall Art z użyciem specjalnej farby pochłaniającej smog.
Izbę, w tym dwie wystawy stałe i jedną czasową, 'Cukrownicy – bohaterowie naszej niepodległości’ można oglądać na tygodniu w godzinach 8.00-13.30. Większe grupy powinny zapowiedzieć swoją wizytę.

/mag/

 

Podziel się

Ważne wydarzenia