Boom na fotowoltaikę w gminie Bodzechów. Samorząd nie żałuje środków na jej dofinansowanie

Gmina Bodzechów podsumowała program 'Czyste powietrze’ oraz 'Ekologiczna gmina’, w ramach których mieszkańcy mogli otrzymać dofinansowanie do montażu instalacji fotowoltaicznych na swoich posesjach.

Jak podkreśla wójt Jerzy Murzyn, dane dotyczące programu 'Czyste powietrze’ dotyczą tylko tych wniosków, które mieszkańcy składali za pośrednictwem gminy. Tymczasem trzeba także wziąć pod uwagę, że wiele osób korzystało z możliwości bezpośredniego wnioskowania w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach.
– Gdzieś 80 procent osób na prośbę mojego pracownika informuje, że dostali te pieniądze. Natomiast w 100 procentach będziemy mieć dane, kiedy przyjdą do nas się rozliczyć, bo też tu w urzędzie będziemy w tym pomagać mieszkańcom – zaznacza wójt Murzyn.
I tak, w tym programie – od czerwca 2021 roku do chwili obecnej – złożonych zostało 71 wniosków, z czego już 54 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Dofinansowanie opiewa na kwotę niemal 1 miliona 300 tysięcy złotych.
– Nasze społeczeństwo od dawna bardzo pozytywnie i ekonomicznie podchodzi do wielu spraw. Teraz od kilku lat jest boom na fotowoltaikę i nie trzeba nawet zaglądać w statystyki. Wystarczy się przejechać. I to nie tylko przez miejscowości podmiejskie, ale i wsie – komentuje wójt Murzyn.
Jednak z tych danych wynika też, że w tym roku zainteresowanie montażem instalacji fotowoltaicznych jest mniejsze. Sześć miesięcy tego roku to 20 wniosków. Sześć miesięcy roku ubiegłego to 51 wniosków. Wójt Murzyn tłumaczy, że to konsekwencja zmian w przepisach dotyczących wykorzystania i rozliczenia energii z fotowoltaiki, które są obecnie mniej korzystne dla prosumenta.
Z kolei z programu finansowanego z budżetu samorządu 'Ekologiczna gmina’ w latach 2017 – 2022 skorzystało 200 mieszkańców. Uzyskali dofinansowanie na montaż odnawialnych źródeł energii na kwotę niemal 402 tysięcy złotych.
– W tym roku mamy na ten cel pół miliona złotych. Rozumiem, że w obecnym czasie trudno podjąć decyzję, w którym kierunku iść z inwestycjami w oszczędności na ogrzewaniu, ale ja zapewniam, że środków na dofinansowanie odnawialnych źródeł energii nie zabraknie. zachęcam do składania wniosków – podkreśla wójt Murzyn.
Wnioski o dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła można składać bezpośrednio w urzędzie gminy Bodzechów.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia