ZUS wypłaca „żłobkowe”. Co trzeba wiedzieć

Pierwsze wypłaty tzw. 'żłobkowego’, czyli świadczenia ZUS, które jest dofinansowaniem pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym, czy u dziennego opiekuna trafiły już na konta tych podmiotów.

– Pieniądze trafiły już do placówek. Nie jest to wypłata dla rodzica, ale właśnie dla tej placówki, gdzie dziecko przebywa – przypomina Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS w Kielcach.
Wnioski o przyznanie tego świadczenia można było składać od 1 kwietnia, ale tylko elektronicznie. I tu ważna informacja dla rodziców. – Jeżeli dziecko uczęszczało do klubu, żłobka, czy było u dziennego opiekuna od stycznia tego roku to jeśli wniosek złożony zostanie do 31 -go maja to świadczenie zostanie wypłacone z wyrównaniem. Jeżeli złożony zostanie 1-go czerwca to rodzic będzie miał przyznane świadczenie od tego momentu – przypomina rzecznik ZUS-u.
Dofinansowanie przysługuje na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje za ten sam okres rodzinnego kapitału opiekuńczego.
– Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Prawo do dofinansowania nie zależy od dochodów rodziny – zaznacza Paweł Szkalej.
W całej Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał dotychczas ponad 86 milionów złotych w ramach dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Świadczenie przyznano do tej pory na ponad 65 tys. dzieci.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia