Strzał w dziesiątkę – mówi o inwestycjach w odnawialne źródła energii wójt gminy Bodzechów

Źródło: Pixabay

Samorząd gminy Bodzechów z niecierpliwością czeka na wyniki przetargu na montaż pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych na obiektach oświatowych. W pompy wyposażone mają być szkoły podstawowe w Chmielowie, Sarnówku, Szwarszowicach i Szewnie. Natomiast świetlica wiejska w Świrnie w fotowoltaikę i zostanie tam wymieniona stolarka.

Oferty mają zostać otwarte 26 maja.
– Decyzje podjęte wiele lat temu, by inwestować w ekologiczne źródła energii teraz pozytywnie zweryfikowała rzeczywistość. W szkołach dzięki instalacjom fotowoltaicznym mamy już prąd za darmo – mówi wójt Jerzy Murzyn. – To był to strzał w dziesiątkę, bo teraz każdy miesiąc to praktycznie inny i coraz większy rachunek za prąd, a my płacimy tylko opłatę stałą – dodaje.
Wszystkie obiekty oświatowe w gminie są po termomodernizacji, mają wymienione okna, stolarkę drzwiową, są ocieplone i wyposażone w nowoczesne instalacje.
Teraz kolejna inwestycja ma dać radykalne oszczędności na cieple.
– Nie możemy oszczędzić na wynagrodzeniach i na etatach nauczycielskich, sieć szkół mamy optymalną musimy więc szukać innych źródeł zmniejszania kosztów utrzymania szkół, a te każdego roku rosną – podkreśla wójt Murzyn.
– Od kilkunastu lat obserwuję, nie tylko ja, ale i inni samorządowcy, że państwo przeznacza coraz mniej środków dla samorządów. My otrzymujemy 10 milionów subwencji z budżetu państwa, a faktyczny koszt utrzymania szkół w tym roku to 18 milionów. To oznacza, że 80 procent dokładamy z własnych pieniędzy, a – jak mówi prawo – państwo powinno na oświatę przeznaczyć środki w 100 procentach – podkreśla wójt Murzyn.
Na sfinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii gmina pozyskała dofinansowanie z funduszy unijnych. Z tych środków wymienione na energooszczędne zostanie także oświetlenie w szkołach w Sarnówku, Szwarszowicach oraz Szewnie. W sumie zamontowanych zostanie tam niemal 800 żarówek. A cała inwestycja kosztować będzie ponad 3 miliony 100 tysięcy zł.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia