OSP Waśniów będzie miało nowy wóz strażacki

Promesę na kupno wozu strażackiego odbierze w najbliższy poniedziałek 25 kwietnia w Kielcach prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Waśniowie oraz wójt Krzysztof Gajewski.

Jednostka w Waśniowie jest drugą po Kunowie, która najczęściej wzywana jest do działań pożarniczych wspierających zawodowych strażaków.
Promesa pozwoli gminie ogłosić przetarg na zakup wozu, ale samorząd będzie musiał przeznaczyć na to znaczną kwotę z własnego budżetu.
– Jako samorząd musimy dołożyć – przypuszczam o wiele większą kwotę niż otrzymujemy dofinansowania. Z Komendy Głównej PSP ma to być 400 tysięcy. 30 tysięcy dokłada urząd marszałkowski, a my szacujemy, że trzeba będzie jeszcze dołożyć jakieś 530 – 540 tysięcy – mówi wójt Krzysztof Gajewski.
Przetarg zostanie ogłoszony na zakup tzw. średniego wozu strażackiego. Ma mieć m.in. napęd 4×4, pojemność obejmującą możliwość przewozu od 3,5 do 4 tysięcy litrów wody i wyciągarkę.
– Będzie miał także tzw. zbiornik czyściciel, który będzie używany kiedy trzeba będzie uporządkować drogę po zdarzeniach, wyciekach olejowych, czy innych zabrudzeniach. Będzie to więc samochód wielozadaniowy – podkreśla wójt Gajewski.
Drugi wóz pomoże na sprawniejsze funkcjonowanie waśniowskiej jednostki. W ciągu ostatnich 5 lat jej strażacy wyjeżdżali do działań niemal 500 razy. Tylko w tym roku brali udział w ponad 30 akcjach ratowniczych.
/joge/

Podziel się

Ważne wydarzenia