Doświadczeni druhowie OSP docenieni. Gwiazdą uroczystości była pani Krystyna

Czterdziestu sześciu druhów Ochotniczej Straży Pożarnej z gminy Kunów otrzymało dziś świadczenia ratownicze za lata służby. Wśród nich była Krystyna Nowak, od czterdziestu lat związana z jednostką w Nietulisku Małym mama dziesięciorga dzieci.

Uroczystość wręczenia decyzji komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu o przyznaniu świadczeń, czyli dodatków do emerytury dla ratowników z 25-letnim stażem odbyła się w Urzędzie Gminy w Kunowie. – Gwiazdą tej uroczystości była pani Krystyna, która służbę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Nietulisku rozpoczęła już w 1981 roku i jest to pierwsza kobieta w naszym województwie, która otrzymuje taką decyzję i możliwe, że także jedna z pierwszych kobiet w kraju – mówi Barbara Majdak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podkreśla, że udało jej się połączyć służbę z wychowywaniem dzieci, a ma ich dziesięcioro. – Połączenie służby z wychowaniem tylu dzieci wydaje się niemożliwe, a jednak pani Krystyna udowadnia, że jest inaczej – dodaje.

Pani Krystyna Nowak druhem OSP w Nietulisku Małym jest od czterdziestu lat. Udokumentowanej czynnej służby wyjazdowej ma za sobą blisko trzydzieści. Kiedyś wyjeżdżała do pożarów i zdarzeń losowych, brała udział w zawodach pożarniczych. Dziś uczestniczy w zebraniach ratowników i uroczystościach. Podczas odbierania decyzji o przyznaniu jej świadczenia była bardzo wzruszona. Radiu Ostrowiec opowiada, że służba w OSP to jej życie. – W łączeniu służby i obowiązków rodzinnych trochę pomagał mąż, trochę rodzina. Jak gdzież miałam wyjeżdżać to tak było robione, żeby dzieci same nie zostały w domu. To jest moja pasja. Ja bez tego nie mogłabym żyć – opowiada pani Krystyna.

Komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyski wydał dotąd 62 decyzje o przyznaniu dodatku do emerytury dla druhów ochotniczych straży. Nowe świadczenie przysługuje ratownikom, którzy mają za sobą przynajmniej 25 lat czynnej służby i są w wieku emerytalnym.

/mag/

Ważne wydarzenia