ZUS w weekend czynny dla mieszkańców Ukrainy. Będzie można złożyć wniosek o 500 plus

żródło: Shutterstock.com/Kinek00

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Od 26 marca dostępny będzie specjalny wniosek o przyznanie tego świadczenia. Natomiast w sobotę i w niedzielę placówki ZUS nie tylko w regionie, ale w całym kraju będą otwarte dla obywateli Ukrainy.
– Organizujemy specjalną akcję, by pomóc obywatelom Ukrainy w naszym regionie. W sobotę czynne będą wszystkie placówki w naszym województwie. Będziemy w godzinach od 9 do 15 zakładali profile PUE ZUS. Pomożemy także przy wypełnianiu wniosku o świadczenie 500 plus. Dokumenty, które będą składali uchodźcy są w języku ukraińskim, ale w każdej sali obsługi klienta będziemy mieli tłumaczy, którzy pomogą taki wniosek prawidłowo złożyć – mówi Paweł Szkalej, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału ZUS. Dodaje, że w niedziele w naszym regionie tylko w Kielcach otwarty będzie punkt informacyjny w centrum miasta przy ulicy Piotrkowskiej 27.

Aby uchodźca mógł złożyć elektroniczny wniosek o 500+ będzie musiał posiadać m.in. specjalny numer PESEL, konto w polskim banku oraz numer telefonu zarejestrowany w kraju.

Przypomnę, że od poniedziałku działa także specjalna linia telefoniczna w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze w godzinach od 8.00 do 18.00. Numer telefonu oraz wykaz otwartych w weekend placówek znajdziecie na stronie internetowej zus.pl

Ważne wydarzenia