Budki dla jerzyków pojawiły się w gminie Bałtów

źródło zdjęcia: Pixabay

Gmina Bałtów inwestuje w ekologię i wiesza w różnych miejscach na terenie miejscowości budki dla jerzyków.

Hubert Żądło, wójt Bałtowa wyjaśnia, że samorząd otrzymywał wiele sygnałów od mieszkańców, a także przedsiębiorców, że szczególnie w sezonie letnim pojawia się problem z komarami. Jerzyki doskonale sobie radzą z tymi owadami.
– Nie chcemy stosować środków chemicznych, zresztą trudno byłoby je zastosować na terenie gminy Bałtów i zdecydowaliśmy się na poprawę warunków bytowych dla jerzyka zwyczajnego, który jest niezwykle pożytecznym ptakiem. Jego bazą pokarmową są w znaczniej mierze komary. W tym roku przygotowaliśmy 30 budek, które próbnie rozwieszamy, część budynek pojawiło się w okolicach Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego, a także przy Szkole Podstawowej w Bałtowie – tłumaczy.
Wójt Żądło liczy, że budki rozwiążą także inny problem.
– Przy szkole mieliśmy problem z ptakami, które niszczyły elewację, ponieważ robiły sobie tam dziuple. Chcieliśmy im więc stworzyć warunki, dzięki którym być może zadomowią się w budkach lęgowych, a nie w elewacji szkoły podstawowej – podkreśla.
Warto dodać, że budki stworzyli pracownicy gminy, dzięki czemu samorząd nie poniósł z tego tytułu dodatkowych kosztów.
Hubert Żądło dodaje, że jeżeli budki będą cieszyć się zainteresowaniem jerzyków, to w przyszłym roku gmina zwiększy ich liczbę.

/bart/

Podziel się

Ważne wydarzenia