Ostrowiec inwestuje w fotowoltaikę i ogłasza przetarg na zakup trzydziestu instalacji na swoich budynkach

Gmina Ostrowiec szuka oszczędności na rosnących cenach energii elektrycznej. Wczoraj ogłosili przetarg na zaprojektowanie i montaż instalacji fotowoltaicznych na trzydziestu budynkach użyteczności publicznej.

– To jest bardzo duże zadanie w formule 'zaprojektuj i wybuduj”. Dotyczy trzydziestu instalacji fotowoltaicznych o mocy od 30 kW do 300 kW. Będą one zainstalowane na wszystkich naszych przedszkolach, wszystkich szkołach podstawowych i innych budynkach użyteczności publicznej, budynku Urzędu Miasta, Ostrowieckiego Browaru Kultury, Miejskich Wodociągów i Kanalizacji, oczyszczalni ścieków czy ujęciu wody. Wszystko to, co należy do miasta i zużywa energię będzie wyposażone w nową instalację – informuje Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Prezydent przypomina, że gmina pilotażowo instalacje fotowoltaiczne zamontowała przed rokiem na dwóch swoich obiektach, szkole podstawowej nr 3 i przedszkolu nr 7 i chwali rozwiązanie. – Te instalacje nie pozwolą oczywiście być w pełni samodzielne energetycznie, ale przyniosą duże oszczędności. Powinniśmy zaoszczędzić dzięki nim 30-40 proc. kosztów. Kiedy spojrzymy na wzrost cen energii, to pozwoli to zatrzymać rosnące wydatki. Miasto będzie mniej dopłacało do utrzymania tych obiektów – zaznacza.

Na realizację inwestycji gmina pozyskała 12 milionów złotych z pierwszego naboru do tzw. Polskiego Ładu, ale faktyczne koszty mogą być większe. Urzędnicy na oferty zainteresowanych firm czekają do 7 kwietnia, a sama inwestycja powinna zostać wykonana w ciągu 720 dni od podpisania umowy.

/mag/

Podziel się

Ważne wydarzenia