W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa brakuje krwi

W magazynie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach są bardzo niskie zapasy krwi z grup B Rh(+) i B Rh(-), a także 0 Rh (-). Bez niej pod znakiem zapytania stoją planowe operacje mieszkańców regionu.

– Sytuacja nie jest nowa i powtarza się cyklicznie każdego roku – mówi Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Stąd apel o oddawanie krwi. – Krew potrzebna jest codziennie, bo codziennie jest wydawana. Każdego dnia musimy uzupełniać jej zapasy – dodaje dyrektor kieleckiego RCKiK.

W województwie świętokrzyskim krew można oddać w kilku miejscach, m.in. Kielcach w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa a także w oddziałach terenowych w Sandomierzu, Końskich czy Skarżysku-Kamiennej. W Ostrowcu Św. działa nowy punkt w budynku MOPS przy ulicy Świętokrzyskiej na siódmym piętrze.

Przypomnijmy, że osoba, która chce oddać krew trzeba musi mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, w ciągu doby wypić co najmniej 1,5 litra płynów i w tym czasie nie pić alkoholu.

/paw/

Podziel się

Ważne wydarzenia