Świętokrzyski Bank Żywności będzie wydawał żywność dla Ukraińców

Świętokrzyski Bank Żywności będzie wydawał żywność dla Ukraińców uciekających przed wojną i przebywających na terenie Ostrowca.

– Na podstawie decyzji rządu można uchodźców traktować jako ludzi bezdomnych i biednych, stąd możliwość włączenia ich do programu unijnego polegającego na wydawaniu żywności- mówi prezes banku, Maria Adamczyk.

Zgodnie z przepisami uchodźcy z Ukrainy mogą zgłaszać się do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, które sprawują nad nimi opiekę. Wystarczy spełnić kilka warunków. Stowarzyszenia, które współpracują z bankiem nie muszą podpisywać nowych umów. Wystarczy, że dostarczą do instytucji listę uchodźców. Dodatkowo każda podana na liście osoba musi wypełnić odrębny wniosek pomocowy. Jeśli dane stowarzyszenie nie ma podpisanej umowy z bankiem żywności to może taką zawrzeć. Tak zrobił już ostrowiecki oddział PCK i dzięki temu może już wspierać uchodźców produktami żywnościowymi. A tych aktualnie w banku dostępnych jest siedem. To szynka wieprzowa, drobiowa, makaron, ryba, groszek z marchewką, makaron i powidła. W następnej kolejności dostępne będzie mleko, kasza, olej i cukier.
/marsz/

Podziel się

Ważne wydarzenia